Nikon
Dzieła sztuki optycznej

Rejestruj świat z doskonałą ostrością, korzystając z obiektywów NIKKOR

Od ponad 80 lat czołowi specjaliści w dziedzinie optyki dążą do optycznej perfekcji, tworząc obiektywy NIKKOR. Każdy obiektyw marki NIKKOR to symbol dbałości o najdrobniejsze szczegóły we wszystkich aspektach konstrukcji. Każdy z nich to dzieło sztuki optycznej.
Nikon

Ponad 80 lat doskonałości

Od początków swojego istnienia marka NIKKOR stanowi symbol niezmiennego zaangażowania w zapewnianie integralności, najwyższej jakości wykonania i niezawodności oferowanych obiektywów.
Nikon

Najnowsze rozwiązania techniczne:

Obiektywy NIKKOR są konstruowane z wykorzystaniem najbardziej zaawansowanych technologii optycznych na świecie, z myślą o maksymalnym poszerzeniu możliwości obiektywu.
Nikon

Wybór profesjonalistów

Profesjonaliści z branży fotograficznej na całym świecie wybierają obiektywy NIKKOR ze względu na doskonałe parametry optyczne i wyjątkową niezawodność w terenie.

Konstrukcja obiektywu

Redukcja drgań

Ostrzejsze zdjęcia wykonywane z ręki i przy słabym oświetleniu
Podczas fotografowania przy słabym oświetleniu, wymagającym dłuższego czasu otwarcia migawki, nawet minimalne drgania mogą spowodować efekt poruszenia na zdjęciach. Aby przeciwdziałać temu niepożądanemu efektowi, firma Nikon opracowała zaawansowaną technologię redukcji drgań (VR) przeznaczoną do obiektywów wymiennych. System VR minimalizuje poruszenie powodowane przez drganie aparatu, pozwalając rejestrować ostre zdjęcia nawet przy słabym świetle i przy dłuższym czasie otwarcia migawki, a także na filmowanie z ręki.
Nikon

Cichy silnik falowy

W sytuacjach, gdy nie chcemy niepokoić fotografowanego obiektu – na przykład podczas ważnego wydarzenia albo fotografowania dzikich zwierząt – nadzwyczaj przydatny okazuje się cichy silnik falowy (SWM) firmy Nikon stosowany w obiektywach AF-S NIKKOR. Mechanizm ten korzysta z konwersji fal bieżących na energię ruchu obrotowego w celu ustawiania ostrości, zapewniając precyzyjne i wyjątkowo ciche działanie autofokusa.
Nikon

Szkło o superniskiej dyspersji

Obiektywy NIKKOR z soczewkami ze szkła ED są znakomitym przykładem dążenia firmy Nikon do innowacji i optymalizacji parametrów optycznych obiektywów. To specjalne szkło charakteryzuje się lepszymi właściwościami skupiającymi w całym widmie, przez co praktycznie eliminuje aberrację chromatyczną występującą w przypadku soczewek ze zwykłego szkła. Obiektywy z soczewkami ze szkła ED zapewniają wyjątkowo ostre i kontrastowe zdjęcia – nawet w przypadku użycia jasnego obiektywu i ustawieniu maksymalnego otworu przysłony.

Soczewki z fluorytu

Fluoryt jest monokryształem, który jako materiał optyczny zapewnia wysoką transmisję światła w podczerwieni i ultrafiolecie. Dzięki doskonałym właściwościom dyspersji anomalnej fluoryt skutecznie eliminuje widmo wtórne, tym samym korygując aberrację chromatyczną w widmie światła widzialnego, co jest trudniejsze do osiągnięcia w przypadku dłuższych ogniskowych. Ponadto jest on znacznie lżejszy od szkła optycznego, co pozwala uzyskać obiektyw o lepszych parametrach i mniejszej masie.

Powłoka fluorowa

Wyjątkowe właściwości antyadhezyjne
Profesjonaliści potrzebują solidnego sprzętu odpornego na działanie czynników zewnętrznych. Znakomita powłoka fluorowa firmy Nikon nanoszona na soczewki skutecznie odpycha kurz, krople wody, tłuszcz i brud, dzięki czemu można z łatwością usuwać zanieczyszczenia, nawet jeśli przylegają one do powierzchni soczewki. W porównaniu z podobnymi powłokami innych producentów powłoka fluorowa wytrzymuje częstsze przecieranie powierzchni obiektywu. Ma ona działanie przeciwodblaskowe, które również przyczynia się do rejestrowania bardziej kontrastowych zdjęć.

Wewnętrzne i tylne ustawianie ostrości

Szybsze ustawianie ostrości i kompaktowe wymiary
Przy ustawianiu ostrości tradycyjnym obiektywem jego tubus wydłuża się lub skraca. System wewnętrznego ustawiania ostrości (IF) firmy Nikon umożliwia ustawianie ostrości bez zmiany długości obiektywu, co jest dużą zaletą w makrofotografii. Pozwala to na konstruowanie lżejszych obiektywów o mniejszych gabarytach, jak również ustawianie ostrości przy mniejszej odległości zdjęciowej. System IF jest stosowany w wielu obiektywach makro i teleobiektywach NIKKOR oraz w niektórych obiektywach NIKKOR o zmiennej ogniskowej. W systemie tylnego ustawiania ostrości firmy Nikon (RF) tylko jedna grupa soczewek, znajdująca się z tyłu, porusza się podczas ustawiania ostrości. Dzięki temu autofokus działa płynniej i szybciej.
Nikon

Korekcja niepożądanych aberracji optycznych i wysoka rozdzielczość

W 1968 roku firma Nikon wprowadziła na rynek pierwszy obiektyw z soczewką asferyczną. Soczewki tego typu charakteryzują się powierzchnią o zmiennym promieniu krzywizny, zapewniającą optymalne przepuszczanie światła oraz korekcję dystorsji występującej w zwykłych soczewkach sferycznych. Obiektywy z takimi soczewkami wyróżniają się też doskonałą rozdzielczością, lekkością i niewielkimi rozmiarami.
Nikon

Formowanie precyzyjne zapewnia doskonałą jakość soczewek

Dążąc do doskonałości w produkcji obiektywów, firma Nikon opracowała specjalną technikę formowania, znakomicie sprawdzającą się w przypadku soczewek asferycznych o średniej i dużej średnicy, które wcześniej uważano za trudne do formowania. Precyzyjne formowanie szkła (PGM) to finezyjny proces, w którym szkło optyczne jest zmiękczane przez ogrzewanie, a następnie kształtowane w asferycznej formie wykonanej ze specjalnego materiału o wysokiej odporności termicznej. Technologia ta znalazła szerokie zastosowanie w produkcji soczewek asferycznych do obiektywów fotograficznych.