Wiosna w ogrodzie 2019

narzedziaNARZĘDZIA OGRODOWE

Nożyce i sekatory

Narzędzia ręczne

Aeratory i wertykulatory

Glebogryzarki

grileGRILE OGRODOWE

Paleniska

Wędzarnie

Grile betonowe

Grile elektryczne

architektura ARCHITEKTURA I OŚWIETLENIE

Pawilony altanki i domki

Oświetlenie zewnętrzne

Oczka wodne

Pompy i hydrofory

trawnik TRAWNIK

Węże i zraszacze

Kosiarki roboty

Trawy i trawniki

Traktory i kosiarki samojezdne

meble MEBLE OGRODOWE

Stoły ogrodowe

Krzesła ogrodowe

dziecko DLA DZIECKA

Huśtawki

Zjeżdżalnie

Ścianki wspinaczkowe

Domki i namioty dla dzieci

balkon-taras BALKON/TARAS

Lampiony

Skrzynki i uchwyty

Doniczki na zioła

Hamaki

pozostale POZOSTAŁE

Drzewka i krzewy ozdobne

Przeciw szkodnikom

Nawozy

Środki ochrony roślin

Partnerzy akcji

Wiosna

Nadszedł marzec - miesiąc, w którym pojawiają się krokusy oraz przebiśniegi. To znak, że nadeszła wiosna, która dla każdego ogrodnika i miłośnika własnych plonów jest okresem wytężonej pracy. Możemy zacząć prace wkrótce po tym, jak śnieg stopnieje, a w niepamięć odejdą poranne przymrozki.


czytaj więcej

Porządki wiosenne: od czego zacząć?

Pierwszą z prac, jakie musimy wykonać, jest uprzątnięcie ogrodu po zimie. Zanim rozpoczniemy nasadzenia roślin, najważniejszym zabiegiem jest usunięcie z trawnika wszystkich liści, suchych gałęzi oraz śmieci. Należy również przyciąć trawę - pobudzi to ją do wzrostu i zapewni nam zieloną, bujną murawę aż do kolejnej zimy. Zadbajmy o krzewy oraz drzewa, usuwając złamane oraz krzyżujące się gałęzie. Zróbmy to koniecznie przed tym, zanim na gałęziach pojawią się pierwsze liście. Jeżeli posiadamy żywopłot, konieczne będzie jego przycięcie i wymodelowanie - dzięki odpowiedniemu przycięciu gałęzi, przez cały sezon żywopłot pozostanie gęsty. Po ustabilizowaniu się temperatury, w marcu możemy rozpocząć robienie pierwszych nasadzeń, jednak jeżeli powrócą przymrozki, konieczna będzie ochrona roślin przed chłodem. Pierwsze prace związane z wiosną w ogrodzie to nie tylko oczyszczanie go: jeszcze w marcu możemy posadzić krzewy oraz drzewa, a również pierwsze warzywa. Jest to idealny moment na zasadzenie róż, drzew iglastych, malin lub odpornych na chłód warzyw. Te ciepłolubne lepiej zasadzić w doniczkach na domowym parapecie, a wysadzić do gruntu dopiero gdy temperatura wzrośnie.

Zaaranżuj własny warzywniak

Własny warzywniak to marzenie każdego początkującego ogrodnika. Nie jest prawdą, że do uprawy ogrodu trzeba mieć wyjątkowe umiejętności: aby wśród swoich upraw wyhodować podstawowe warzywa, potrzebna jest jedynie wiedza. Gdy pojawia się wiosna w ogrodzie, nadchodzi czas aby wyodrębnić odpowiednie miejsce na sadzenie warzyw. Powinno być ono dobrze osłonięte od wiatru i nasłonecznione. Przed sadzeniem warzyw pamiętaj o tym, aby odchwaścić ziemię, oczyścić ją oraz spulchnić przy pomocy szpadla. Są to podstawowe czynności podczas wiosennych porządków. Dzięki temu powietrze dostanie się do gleby, co po czasie przyśpieszy wzrost nasion. Warzywa takie jak marchewka, cebula czy kapusta możemy zasadzić do gruntu już w marcu. Te bardziej wymagające muszą czekać w cieple domowego zacisza, aż w ogrodzie na dobre zawita wiosna i temperatura znacząco wzrośnie. Jeśli w domu nie mamy miejsca na warzywa oraz kwiaty, wystarczy nam nasłoneczniony parapet lub mini-szklarnia. Nawet jeżeli swój własny kawałek przestrzeni mamy na działce poza miastem, w mieszkaniu możemy uprawiać warzywa, sadząc je na balkonie. Możemy też stopniowo aklimatyzować sadzonki, wystawiając je na zewnątrz w ciągu dnia wiosną i zabierając do domu na chłodne noce.

Wystrój swój ogród na wiosnę!

Aranżowanie ogrodu na wiosnę może być ogromną przyjemnością - zwłaszcza, jeżeli nasza działka lub ogród mają dużą powierzchnię. Wtedy na jej terenie znajdziemy miejsce dla wszystkich ulubionych roślin, które możemy zasadzić gdy wiosenne porządki dobiegać będą już końca. Najczęściej wybieranym elementem wyposażenia ogrodu wśród miłośników warzyw jest szklarnia - pozwoli nam mieć plony nie tylko wcześniej niż inni, ale pomidory czy ogórki będą również większe i smaczniejsze. Elementami wykończenia ogrodu są również oczka wodne czy skalniaki, które urozmaicają przestrzeń. Wiosna to dobry moment, aby rozpocząć budowę nowych obiektów na działce. Da nam to wystarczająco dużo czasu, by zakończyć prace przed nadejściem cieplejszych dni. Wśród trendów na nadchodzący sezon królują eleganckie aranżacje: wiklina oraz meble stworzone z palet wypierane są przez klasyczne, minimalistyczne zestawy. Kwiaty połączą się w przestrzeni z warzywami, przejmując po części funkcję ozdobną. Kolorem sezonu będzie fioletowy: warto posadzić więc czosnek ozdobny, irysy lub dalie. Praca w ogrodzie to niesamowita przyjemność, która pozwala pozostać aktywnym fizycznie i odprężyć się. Zajmując się nim, możemy zapomnieć o tym, co na co dzień nas trapi. Co więcej, z ogromną przyjemnością będziemy mogli przebywać na swojej działce, jeżeli będziemy otoczeni zielonymi roślinami oraz pięknymi aranżacjami.