walentynki

Walentynki 2019 - pomysły walentynkowe

Perfumy

Zegarki

Portfele

Smartband

Smartwatche

Zegarki

Zestawy dla mężczyzn

Golarki męskie

Świece do masażu

Masaż erotyczny

Świece zapachowe

Przenośne głośniki

Kubki dla pary


Kawa we dwoje

Filmy romantyczne

Ramki i albumy do zdjęć

Walentynki - historia i tradycje

14 lutego to ważna data w kalendarzu zakochanych. Chociaż dla wielu osób obchodzone w tym dniu Walentynki to nic innego jak przejaw postępującej komercjalizacji i amerykanizacji, tak naprawdę większość ludzi nie przechodzi do porządku dziennego nad tą okazją do świętowania miłości. Jakie są korzenie tego święta i kiedy stało się popularne w naszym kraju?


czytaj więcej
Prawdopodobnie Walentynki wywodzą się z czasów pogańskich, ze starożytnego Rzymu. To tam 14-ty lutego był wigilią świąt ku czci Fauna, czyli bożka płodności, opiekuna trzód i zbiorów. Nosiły one nazwę Luperkaliów. Odbywały się wówczas huczne zabawy, którym towarzyszyły rozmaite obrzędy. Jednym z nich było losowanie przez młodych mężczyzn, które panny będą ich towarzyszkami podczas tego święta. Z przekazów wynika, że dziewczyny oprócz swoich imion zapisywały także krótkie wyznania miłosne, wrzucały je do skrzynki, a następnie odbywało się losowanie. Kiedy narodziło się chrześcijaństwo pogańskie obrzędy zaczęły być wypierane. Znaczenie wigilii Luperkaliów zmieniono i ustanowiono je świętem ku czci św. Walentego, który był męczennikiem i poniósł śmierć 14 lutego 269 roku. Warto dodać, że zgodnie z legendą, Walenty był księdzem w czasach, gdy Rzymem władał Klaudiusz II. Zabraniał on żołnierzom zawierać związki małżeńskie, ponieważ uważał, że kawalerowie byli lepszymi żołnierzami. Ksiądz Walenty jednak potajemnie udzielał im ślubów z ich wybrankami, za co spotkała go śmierć. Na pamiątkę tamtych wydarzeń i dobroci kapłana, zaczęto obchodzić ten dzień jego śmierci jako święto zakochanych. Współcześnie najważniejszym miejscem kultu św. Walentego jest bazylika w Terni (Włochy), gdzie znajdują się jego relikwie, opatrzone napisem: „Święty Walenty patron miłości”. Co roku, w każdą w niedzielę przed 14-tym lutego przybywają tam pary narzeczonych z całych Włoch i świata, aby złożyć przyrzeczenie miłości.
Walentynki rozpowszechniły się w zachodniej Europie w okresie średniowiecza. Owo rozprzestrzenienie się nastąpiło w dużej mierze dzięki poetom z Wysp Brytyjskich. Byli to: Geoffrey Chaucer, autor „Opowieści Kantabryjskich” oraz sir Walter Scott. Z uwagi na ten fakt, Brytyjczycy uważają Walentynki za własne święto. To także na Wyspach Brytyjskich, w Muzeum Brytyjskim, przechowywana jest kartka, którą uważa się za pierwszą kartkę walentynkową w historii. Wysłał ją do swojej żony Karol, książę Orleanu, kiedy przebywał w londyńskim Tower jako więzień. Dalsza historia Walentynek wiąże się z ruchami migracyjnymi. To właśnie z europejskimi osadnikami, to święto dotarło za ocean, do Stanów Zjednoczonych, gdzie w XIX w. zrobiło prawdziwą furorę. Dziś w USA Walentynki są drugim po Bożym Narodzeniu najbardziej dochodowym świętem, co najlepiej obrazuje jego popularność. amerykanie tego dnia wydają na prezenty około 18 miliardów dolarów!

Jak obchodzimy Walentynki w Polsce

Do Polski Walentynki zawitały w latach 90. XX wieku z kultury francuskiej i anglosaskiej oraz w związku zkultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Początkowo święto konkurowało ze starym, polskim świętem słowiańskim, zwanym Sobótką, obchodzonym w nocy z dnia 21 na 22 czerwca. Zwyczaje związane z Sobótką dotyczyły w dużej mierze zakochanych, których traktowali tę noc jako okazję do świętowania. Także w przedwojennej Polsce na kresach istniało święto, które adresowano parom. 4 marca były obchodzone tzw. Kaziuki. Wówczas zakochani wyznawali sobie miłość i obdarowywali się wypiekami. Współcześnie to Walentynki są najpopularniejszym świętem miłości, a sukces komercyjny zwiększa się z roku na rok. Dziś Walentynki to przede wszystkim okazja do tego, aby wyznać miłość ukochanej osobie, obdarować ją specjalnym prezentem na walentynki (koniecznie z motywem serca) lub wysłać romantyczną kartkę walentynkową, do kogoś na kim nam zależy. Witryny sklepowe i galerie handlowe już na długo przed tym dniem przepełnione są czerwienią i niezliczoną ilością serc. Wszystko to ma przypominać o święcie zakochanych i skusić do zakupu prezentu na walentynki. Są tacy, którzy odczuwają niechęć do tego marketingowego szału, który nieco wykrzywia prawdziwą istotę Walentynek. Ostatecznie jednak wiele z nas decyduje się na świętowanie tego dnia. Jednym z przejawów jest wręczanie sobie prezentu na walentynki. Najczęściej są to kwiaty, słodkości, pluszowe maskotki lub bardziej osobiste upominki. Drugi ważny symbol Walentynek to kartki. Często anonimowe. Zwyczaj ten zrodził się w Stanach Zjednoczonych. To tam zaczęto wysyłać w tym dniu listy walentynkowe z tajemniczo brzmiącym podpisem „zgadnij kto”. W Europie sprawdziło się podpisywanie ich jako „Twój Walenty”.

Pomysł na Walentynki

Jak wynika z przeprowadzonych badań, najczęściej chodzimy w tym dniu do kina razem ze swoją „drugą połówką”. Równie często odwiedzamy restauracje, gdzie jemy wspólnie z ukochaną osobą romantyczną kolację. Na trzecim miejscu plasują się mniej standardowe formy spędzania czasu, które mają zaskoczyć drugą stronę. Najmniej osób spędza Walentynki w domowym zaciszu, chociaż także ten sposób wcale nie musi okazać się mniej romantyczny. Pomimo pewnych krytycznych głosów co do otoczki tego święta, Polacy zdecydowanie ulegają walentynkowemu nastrojowi i świętują w tym dniu miłość, a o to przecież chodzi. Badania pokazują, że ponad 70% z nich deklaruje, że obchodzi Walentynki. Co więcej, stajemy się coraz bardziej pomysłowi, jeśli chodzi o ich celebrowanie. Traktujemy ten dzień jako impuls do tego, aby zrobić coś dobrego dla ukochanej osoby i w wyjątkowy sposób okazać jej miłość, zwłaszcza jeśli na co dzień jesteśmy bardzo zabiegani i czasem za mało staramy się o pielęgnowanie uczuć.

Pomysł na walentynkowy upominek

Walentynki 2019 tuż tuż, dlatego dobrze już teraz warto zrealizować swój pomysł na prezent na Dzień Zakochanych. Warto z wyprzedzeniem zadbać o odpowiedni upominek na 14 lutego dla ukochanej i dać sobie czas do namysłu nad tym jaki pomysł na Walentynki będzie odpowiedni. Jeśli nie masz pomysłu co kupić drugiej osobie, skorzystaj z naszych podpowiedzi.