logo-black-friday

Black Friday 2020

TELEFONY IELEKTRONIKA

Aparaty fotograficzne

Monitory

Smartfony


Smartwatche


Drukarki

Dyski zewnętrzne

Laptopy 


Tablety

SPRZĘTRTV

Telewizory

Sprzęt audio do samochodu

Kamery sportowe

Słuchawki

Głośniki przenośne

Rejestratory jazdy

Kolumny i głośniki

Słuchawki bezprzewodowe

SPRZĘTAGD

Roboty kuchenne

Dzbanki filtrujące

Lodówki

Ekspresy do kawy

Zmywarki

Blendery

Piekarniki

Czajniki elektryczne

PROMOCJEURODA

Perfumy damskie

Perfumy męskie

Makijaż

Dermokosmetyki

Urządzenia do manicure

Szczoteczki elektryczne

Golarki męskie

Depilatory i golarki

DLAGRACZY

Konsole do gier

Gry konsolowe

Gry planszowe


Gry PC


Fotele dla graczy

Procesory

Karty graficzne


Klawiatury

KOMPUTERYOPROGRAMOWANIE
DLADZIECI

Klocki

Figurki i zestawy

Zabawki interaktywne

Lalki

Dla niemowląt

Puzzle

Auta

Planszówki

WYPRZEDAŻMODA

Buty damskie

Torebki damskie

Zegarki damskie

Sukienki

Buty męskie

Kurtki męskie

Koszule

Zegarki męskie

NAJLEPSZEPROMOCJE

Odkurzacze

Pralki

Oczyszczacze powietrza

Nawilżacze powietrza


Opony zimowe

Foteliki samochodowe

Hulajnogi elektryczne


Rowery

Dowiedz się więcej o Black Friday

Historia Black Friday ma ścisły związek ze Świętem Dziękczynienia, które zostało ustanowione w drugiej połowie XIX wieku przez Abrahama Lincolna. Od tamtej pory Amerykanie corocznie zasiadają do stołów, świętując na pamiątkę uczty, którą pierwsi kolonizatorzy wydali na cześć Indian w 1621 roku. Tradycyjnie w amerykańskich domach wydaje się wtedy uroczystą kolację, której najważniejszym elementem jest spożywanie indyka.

czytaj więcej

Skąd się wzięła nazwa Black Friday?

Jednak Czarny Piątek nie miał przecież swojego początku w XIX wieku, a o wiele później. Jak w takim razie rozpoczęła się ta tradycja przedświątecznych wyprzedaży? Tego niestety dokładnie nie wiemy. Nie znamy też konkretnej daty powstania Czarnego Piątku, bo po prostu jej nie ma. Jedna z powstałych na ten temat legend mówi, że podczas pewnej nocy w Filadelfii w latach 60 XX wieku, Amerykanie tak licznie rzucili się do sklepów, że tamtejsza policja nazywając to, co się dzieje, użyła po raz pierwszy określenia "Black Friday".

Inna teoria uwzględnia fakt, że w dawniejszych czasach sklepowi sprzedawcy codziennie zapisywali wartość swojej sprzedaży w zeszytach. Robiono to zazwyczaj czarnym drukiem, dlatego określenie "Czarny Piątek" mogło powstać w dniu kiedy właściciele sklepów zarobili o wiele więcej niż zazwyczaj. Być może nigdy nie dowiemy się, jak tak naprawdę powstał Black Friday. Niezaprzeczalnym faktem jest jednak, że od czasu gdy święto zaczęło być w popularne w całych Stanach Zjednoczonych, tamtejsze sklepy i domy handlowe, które wyczuły rosnącą modę na robienie przedświątecznych zakupów na długo przed samymi świętami, zaczęły organizować liczne promocje, z których mieszkańcy USA chętnie korzystają do dzisiaj.

Black Friday w Polsce

Szacuje się, że w święcie wyprzedaży co roku udział bierze nawet 100 milionów Amerykanów, z których każdy przeciętnie wydaje na promocje około 400 dolarów. Do Europy Black Firday nieśmiało zaczął docierać kilkanaście lat temu. Początkowo głównym miejscem jego ekspansji była Wielka Brytania, która ze względu na swoje anglosaskie związki ze Stanami Zjednoczonymi podchwyciła modę na sklepowe okazje.

Później Czarny Piątek zaczął stopniowo rozchodzić się na inne europejskie państwa i dotarł też do Polski. Co prawda dzień ten był u nas znany już kilka lat temu, ale słyszało o nim jeszcze niewiele osób, a jeszcze mniej realnie korzystało z okazji. Tak naprawdę moda na Black Friday w Polsce na dobre rozkręciła się wraz ze wzrostem e-commerce, który jest u nas bardzo szybki, a branża notuje duże wzrosty rok do roku. To właśnie za pośrednictwem internetu Polacy uwielbiają robić obecnie zakupy. Idąc za tym trendem, sklepy internetowe przygotowują dla swoich klientów liczne okazje na Black Friday. To samo dotyczy także sklepów stacjonarnych i wielkopowierzchniowych, gdzie również możemy trafić na wyjątkowe oferty.

Czy warto czekać na promocje z okazji Czarnego Piątku?

Odpowiedź jest jasna i klarowna - oczywiście, że tak. Liczne wyprzedaże i promocje organizowane przez sklepy zarówno te internetowe, jak i stacjonarne, pozwolą nam oszczędzić mnóstwo pieniędzy. Niemal pewnym jest, że korzystając z oferty sklepów w Czarny Piątek uda nam się kupić wymarzone sprzęty elektroniczne o wiele taniej, niż na chwilę przed samymi świętami.

Na szczęście wie o tym coraz więcej osób i zamiast robić zakupy na ostatnią chwilę, korzysta z Czarnego Piątku, wygodnie siedząc przed ekranem swojego komputera. Wybierając się za to do do galerii handlowej w Black Friday, oprócz pieniędzy zaoszczędzimy też dużo nerwów i stresu związanego z wyborem prezentu dla naszych bliskich na ostatnią chwilę, co zawsze jest dla nas kłopotliwe i stresujące.

Najlepsze promocje z reguły dotyczą urządzeń RTV. W czarny piątek możemy zrobić zakupy w promocyjnych cenach urządzeń, które normalnie kosztują nawet kilkadziesiąt procent więcej. Są to między innymi okazje na telewizory, telefony komórkowe, sprzęty kuchenne, odkurzacze, oraz inne sprzęty codziennego użytku.

Jakie sklepy biorą udział w Black Friday 2020

Sklepy i producenci z branży elektronicznej:

 • Media Expert
 • Media Markt
 • OleOle!
 • Neonet
 • Epson
 • Huawei
 • TCL
 • pcdirect.pl
 • Braun
 • geekbuing

Sklepy i producenci z branży Home & Fashion:

 • Eobuwie
 • KitchenAid
 • Leifheit
 • Born2be
 • decofire
 • Melitta

Pozostałe sklepy:

 • Sephora
 • Norauto
 • Seysso