Data publikacji:

Jak odpowietrzyć grzejnik?

Dziwne bulgoczące odgłosy i brak grzania, mimo termostatu odkręconego do maksimum? To znak, że najpewniej twój grzejnik jest zapowietrzony. Bez obaw – to niegroźna usterka, która jednak z czasem może powodować większe konsekwencje. Na szczęście obędzie się bez wizyty hydraulika, bo odpowiedzenie grzejnika możesz przeprowadzić własnoręcznie.
jak odpowietrzyć grzejnik
Sezon grzewczy w naszych domach rządzi się swoimi prawami. Bez działających grzejników trudno byłoby uzyskać komfortowe warunki, nawet w ocieplonych budynkach. Dlatego niesprawny grzejnik to z pewnością spory kłopot. Jeśli borykasz się z problemem zapowietrzonego grzejnika, przekonaj się, jak poradzić sobie z awarią tych elementów grzewczych. 

Przeczytaj także: Jak zmniejszyć koszty ogrzewania mieszkania? 

Dlaczego grzejnik się zapowietrza?

Do zapowietrzenia grzejników może dojść z kilku przyczyn. Obecność powietrza w instalacji jest najczęściej skutkiem nieprawidłowego napełniania jej wodą – jeśli proces ten przebiega zbyt szybko, woda nie wypiera w należytym stopniu powietrza, które w naturalny sposób znajduje się w rurach. Powietrze może dostawać się do instalacji również poprzez niewielkie nieszczelności w różnych punktach obwodu, które trudno zlokalizować

Jakie są skutki zapowietrzenia grzejnika?

Niektóre ze skutków zapowietrzenia grzejników dostrzeżesz już na pierwszy rzut oka. Inne są niestety mniej widoczne, ale szczególnie kłopotliwe. O co chodzi?

  • Nieefektywne oddawanie ciepła – zapowietrzony grzejnik nagrzewa się nierównomiernie a czasami niemal wcale, nawet mimo zaworu odkręconego do maksimum. W efekcie nie sposób ogrzać pomieszczenia.
  • Bulgotanie – to pierwszy sygnał, który powinien cię zaalarmować, że coś z grzejnikiem jest nie w porządku. Dziwne dźwięki przypominające bulgotanie dobywające się z kaloryfera to wyraźna oznaka, że czas na odpowietrzanie grzejnika.
  • Korozja instalacji – to najgroźniejszy ze skutków zapowietrzenia grzejników. Korodująca instalacja z czasem stanie się jeszcze bardziej wadliwa, a nawet nieszczelna, dlatego nie można lekceważyć sygnałów, które wyraźnie świadczą o zapowietrzeniu grzejników.

Jak odpowietrzyć grzejnik?

Niezbędne akcesoria

Usuwanie powietrza z grzejników nie jest skomplikowaną czynnością, więc potrzebne będą ci jedynie kluczyk do odpowietrzania, klucz płaski lub śrubokręt oraz wiaderko lub miska na wodę i ewentualnie ściereczka.

Jak odpowietrzyć grzejnik z odpowietrznikiem?

To bardzo proste – zakręć termostat grzejnika, a następnie przejdź do odpowietrznika, który znajduje się najczęściej z drugiej strony, w górnej części kaloryfera.

Śrubę przekręcisz za pomocą śrubokręta lub kluczyka. W tym momencie powietrze zacznie uchodzić, jednak musisz uważać, ponieważ wraz z nim może wydobywać się woda. Na tym etapie przyda się wspomniane wcześniej wiaderko lub ściereczka. O tym, że grzejnik jest już odpowietrzony przekonasz się, gdy z zaworu będzie wypływać jedynie woda. W tym momencie trzeba zakręcić odpowietrznik i gotowe. Możesz odkręcić termostat. 

Jak odpowietrzyć grzejnik bez odpowietrznika?

W przypadku grzejników pozbawionych odpowietrzacza, należy poluzować śruby przy zaworze grzejnikowym. Zastosujesz w tym celu klucz płaski. Dalej sprawy potoczą się tak samo, jak we wcześniejszym przykładzie – najpierw z kaloryfera ujdzie powietrze, a po pewnym czasie pojawi się woda. Po zakończonym działaniu należy solidnie dokręcić śrubę.
Jak widzisz, odpowietrzenie grzejnika nie jest wielkim wyzwaniem, jednak nie można lekceważyć tego problemu. Jeśli chcesz w efektywny sposób ogrzewać swoje mieszkanie i jednocześnie uniknąć ryzyka, że z czasem elementy instalacji ucierpią na skutek działania korozji, postaraj się usunąć usterkę jak najszybciej po wystąpieniu pierwszych symptomów. 

Przeczytaj także:
  1. Jak podłączyć gniazdko elektryczne?
  2. Jak często odkurzać i jak dbać o odkurzacz?
  3. Monstera - jak pielęgnować?
Autor: Kamila Zalińska-Woźny