Porównanie AMD Ryzen 5 3600 3,6GHz BOX (100-100000031BOX) vs AMD Ryzen 5 2600 3,4GHz BOX (YD2600BBAFBOX)

od356,58 od879,00
4,8 4,8 5 0 (4,8) 4,85 4,85 5 0 (4,9)
Wybrane oferty

Podstawowe informacje

Marka
AMD AMD
Kod producenta
100100000031BOX -
Rodzina
AMD Ryzen 5 AMD Ryzen 5

Charakterystyka

Architektura
64-bit 64-bit
Częstotliwość taktowania procesora
3600 MHz 3400 MHz
Socket
Socket AM4 Socket AM4
Liczba rdzeni
6 rdzeni 6 rdzeni
Liczba wątków
12 12
Odblokowany mnożnik
Tak Tak
Pamięć podręczna
32MB 19MB
Układ graficzny
brak brak
TDP
65W 65W

Budowa

Proces
7 nm 12 nm
Rodzaj opakowania
BOX BOX
Chłodzenie w zestawie
Tak Tak
Model
Ryzen 5 3600 -

Cechy Produktów

głośność pracy
stabilność
wydajność

Opinie

Opinie kupujących
  • p...l
    5,00 5/5
    Wybrałem go bu ustaliłem sobie budżet na procesor (wersja BOX czyli z radiatorem i wentylatorem), płytę główną i RAM. Sprawdzałem wiele różnych testów i porównań ten się okazał najlepszy w swojej klasie cenowej adekwatnej do wydajności. Brałem pod uwagę 3600X ale był ze 200zł więcej a wydajność tylko ciut więcej, przykład wydajności z rankingu procesorów 3600 dostał 17834 punktów, a 3600X 18294 punktów. Jestem zadowolony z tego wyboru więc jak ktoś ma wątpliwości to może mój komentarz je rozwieje :)
    czytaj więcej
  • VEGAreed
    5,00 5/5
    W mojej opinii bardzo dobry produkt. Zakupiłem go w zestawie z płytą główną w sklepie xtreem.pl. Przesiadkę zaliczyłem z procesora i5-2500K i mogę szczerze powiedzieć, że jestem bardzo zadowolony. Czuć moc tego procesora (szkoda jedynie, że nie ma dużego potencjału do OC). Na plus zdecydowanie to, że nie posiada gluta (jak to miały swego czasu Intelki - pomijam 9. generację), jest stosunkowo chłodny, a w grach czy aplikacjach sprawdza się wyśmienicie. Osobiście wolałbym procesor 3700(X), ale ten niestety wykracza poza mój budżet. Tak czy inaczej jestem zadowolony z zakupu i osobiście polecam.
    czytaj więcej
  • g...z
    5,00 5/5
    nie ma co pisac RYZEN ZEN2 pozamiatał, to moze nie taka dominacja jaka miały ATHLONY 64 (i OPTERONY) nad Pentium4 i Xeonami w latach 2003-2007. Intel od 2016 roku praktycznie stoi w miejscu, nowe procesory są o kilka procent szybsze z roku na rok, w czasach Pentium4 było jeszce gorzej, bo Pentium4 w sumie nigdy nie było szybsze od Pentium3, stąd Intel po kilku latach wyrzucił je do kosza i wrocił do Pentium3 pod nową nazwą Intel Core. RYZEN 5 3600 jest najbardziej opłacajną opcją, tansze są proporcjonalnie słabsze, zas szybsze czyli 3700/3800/3900 są nieproporcjonalnie drozsze, dlatego ryzen 3600 to przebój
    czytaj więcej
  • kris
    5,00 5/5
    Dobra wydajność za niewielkie pieniądze . Niskie temperatury w porównaniu do Ryzena 7 3700X . Wydajność może i niższa o połowę niż w R7 3700X ale cena 3 razy niższa a więc opłacalność na najwyższym poziomie.Pokręcanie 4,10Ghz 1,35V bios B450 Tomahawk ,powyżej 4100Mhz napięcie musi być wyższe dlatego nie warto dla 100Mhz dawać powyżej 1,42V . Oczywiście pamięci już nie idą jak na ryzenie R7 3700X gdzie Gskill na 3800Mhz szły a na ryzen 5 2600 tylko 3200Mhz ,na 3600Mhz sie nie uruchamiają , kontroler słabszy w cpu niż w najnowszych ryśkach.
    czytaj więcej
  • SemisteMack
    5,00 5/5
    Kupiłem nowy za 515 zł (początek lipca 2019) w tej cenie lepszego = wydajniejszego procesora (do pracy "biurowej") po prostu nie ma... i długo nie będzie :) a i przy przyzwoitej karcie graficznej GTX 1080 wszystkie najnowsze gierki przy Full HD śmigają na MAXA :) Jedynie co to na RAM jest wybredny (na intelu łatwiej załadować bez problemu XMP). Dla cichej pracy polecam wymienić BOXowe chłodzenie na coś "lepszego" bo na oryginalnym czasem nieco hałasuje a przy nawet lekkim podkręceniu zaczyna wyć :)
    czytaj więcej
  • Error
    4,50 4,5/5
    Najlepszy procesor do desktopa w tej kategorii cenowej. Jedyny minus to boxowe chłodzenie - choć AMD poprawiło się w tej materii od czasu wentylatorów kręcących się do ponad 6000 obr/min, to przy obciążeniu bywa on irytująco słyszalny jeśli przebywamy we względnie cichym środowisku, jednakże żeby aż tak nie zniechęcać dodam, że procesor jest na tyle wydajny iż przy odpowiedniej krzywej wentylatora można trzymać go na relatywnie niskich obrotach przez zdecydowaną większość czasu. A i jeszcze jedno, plastikowa nakładka na wentylator wystaje na tyle, że może przeszkadzać - z jednej strony przez RAM, a z drugiej przez ewentualny radiator na sekcji zasilania / obudowę panelu gniazd na płycie głównej zwłaszcza na mniejszych płytach. Osobiście musiałem ją ściągnąć całkowicie.
    czytaj więcej

Podsumowanie

Ilość punktów
8/8 5/8
Wybrane oferty

Opis pojęć użytych w porównaniu

Rodzina

Rodzina w procesorach to grupa procesorów o podobnych cechach i wydajności. Jest to często określane przez producenta i może obejmować modele z różnymi parametrami, takimi jak częstotliwość taktowania i liczba rdzeni.

Architektura

Architektura w procesorach to układ i organizacja komponentów, które kontrolują działanie procesora. Decyduje o jego wydajności i zdolnościach. Różne architektury mogą wpływać na sposób przetwarzania danych i obsługiwane technologie.

Częstotliwość taktowania procesora

Częstotliwość taktowania procesora to miara szybkości działania. Określa, ile operacji może wykonać procesor w jednej sekundzie. Im wyższa częstotliwość, tym potencjalnie szybszy procesor, co wpływa na ogólną wydajność komputera.

Socket

Socket w procesorach to fizyczne złącze na płycie głównej, które umożliwia zamocowanie procesora. Każdy socket ma określoną konstrukcję i obsługiwane rodzaje procesorów. Przy zakupie procesora ważne jest dopasowanie go do odpowiedniego socketu na płycie głównej.

Liczba rdzeni

Liczba rdzeni w procesorach to ilość niezależnych jednostek obliczeniowych. Więcej rdzeni oznacza zdolność do wykonywania wielu zadań jednocześnie. Przydane przy pracy wielozadaniowej i obszarach wymagających dużej mocy obliczeniowej, np. gry, grafika, obróbka wideo.

Liczba wątków

Liczba wątków w procesorach to liczba równoczesnych operacji, jakie procesor może wykonywać. Więcej wątków oznacza lepszą zdolność do obsługi wielu zadań jednocześnie. Ważne przy wielozadaniowości i wydajności. Warto zwrócić na to uwagę przy wyborze procesora.

Odblokowany mnożnik

Odblokowany mnożnik w procesorach to funkcja, która umożliwia użytkownikowi zmianę częstotliwości taktowania procesora powyżej standardowych ustawień producenta. Przydatna dla overclockingu, ale wymaga odpowiedniego chłodzenia i wiedzy technicznej.

Pamięć podręczna

Pamięć podręczna w procesorach to szybka i mała pamięć, która przechowuje często używane dane. Pomaga przyspieszyć dostęp do informacji, zwiększając wydajność procesora. Im większa i szybsza pamięć podręczna, tym lepiej procesor radzi sobie z zadaniami.

Układ graficzny

Układ graficzny w procesorach to zintegrowana karta graficzna, która umożliwia wyświetlanie obrazu bez potrzeby osobnej karty graficznej. Przydatny do codziennego użytku i zadań, ale mniej wydajny w grach i grafice profesjonalnej.

TDP

TDP w procesorach to Thermal Design Power, czyli maksymalna moc cieplna, którą procesor może generować. Pomaga ocenić, jakie chłodzenie jest potrzebne i jakie obciążenie energetyczne ma procesor. Wyższe TDP może wymagać lepszego chłodzenia.

Proces

Proces w procesorach to jedno wykonanie instrukcji. Procesory mogą wykonywać wiele procesów równocześnie dzięki wielu rdzeniom. Im więcej procesów obsługiwanych jednocześnie, tym wydajniejszy procesor i lepsza wydajność komputera.

Rodzaj opakowania

Rodzaj opakowania w procesorach to sposób, w jaki procesor jest dostarczany i pakowany. Może to być tradycyjne opakowanie detaliczne lub OEM (Original Equipment Manufacturer) bez dodatkowych akcesoriów.

Chłodzenie w zestawie

Chłodzenie w zestawie procesora to wbudowany lub dostarczony radiator i wentylator, który odprowadza ciepło generowane przez procesor. Zapewnia odpowiednią temperaturę pracy, co jest kluczowe dla wydajności i trwałości procesora.