Porównanie Panasonic Lumix DC-FZ82 czarny vs Sony Cyber-shot DSC-HX400V Czarny

od1385,00 od1489,00
4,55 4,55 5 0 (4,6) 4,26 4,26 5 0 (4,3)
Najlepsze oferty

Podstawowe informacje

Producent
Panasonic Sony
Kolor
Czarne Czarne

Obiektyw

Rozmiar matrycy
1/2,3 cala 1/2,3 cala
Zoom cyfrowy
120x 2x
Ilość megapikseli
18,1 – 20 20,1 – 24,3
Stabilizacja obrazu
Ze stabilizacją obrazu Ze stabilizacją obrazu
Zoom optyczny
50,1 - 83 28,1 - 50
Rozdzielczość efektywna
18,1 Mpix 20,1 Mpix
Maksymalna rozdzielczość
4896 x 3672 5184 x 3456
Rozdzielczość filmów
3840 x 2160 1920 x 1080
Technologia matrycy
MOS CMOS Exmor R
Zoom optyczny
60x 50x

Lampa błyskowa

Lampa błyskowa
Wbudowana Wbudowana

Zapis danych

Karty pamięci
SD, SDHC, SDXC microSD, microSDXC, microSDHC, Memory Stick Pro-HG Duo, SDXC, SDHC, SD, Memory Stick Pro Duo, Memory Stick Duo

Podgląd zdjęć

Wielkość ekranu
2,9" – 3,3" 2,9" – 3,3"
Wizjer
Z wizjerem Z wizjerem
Przekątna ekranu
3'' 3''

Techniczne

Hot Shoe
Tak Tak
Obsługa formatu RAW
Tak Nie
Szybkość migawki
1/2000 1/4000
Zakres ISO
80-6400 80-3200
Zasilanie
akumulator akumulator
Maksymalna ilość zdjęć w serii
10 10
Niestandardowy balans bieli
Tak Nie
Złącza i porty
Wi-Fi, micro USB 2.0, micro HDMI micro USB 2.0, HDMI
Model
DC-FZ82EP-K -

Dodatkowe informacje

Wodoszczelność
Nie Nie

Fizyczne

Głębokość
119 mm 103.2 mm
Szerokość
130 mm 129.6 mm
Wysokość
94 mm 93.2 mm
Waga
616 g 0,66 kg

Cechy Produktów

funkcjonalność
jakość zdjęć
szybkość działania

Opinie

Opinie kupujących
 • Piotr
  4,50 4,5/5
  Jak dla amatora idealny aparat. Zoom pokrywa wszystko to co jest potrzebne w podróży. szczególnie wygodny jest szeroki kąt (odp. 20 mm) pozwalający na zdjęcia w mieście i przyzwoite tele (nawet księżyc się łapie ;-)) Rozmiar aparatu wystarczająco mały. Możliwość założenia filtrów (np. polaryzacyjnego czy UV dodatkowo zabezpieczającego obiektyw) poszerza możliwości fotografowania. Nie badałem funkcji filmowania bo interesuje mnie tylko fotografia. Cześć wad wynika z wielkości matrycy - ale dzięki tej wielkości obiektyw jest rozsądnej wielkości. Coś za coś. Większe szumy za większą funkcjonalność aparatu. Czego można się przyczepić? 1) Nieprzejrzyste menu. Aż prosi się w niektórych miejscach o pomoc. 2) Ustawianie zoom tylko dźwignią przy spuście . Aż prosiłoby się aby móc ustawiać rę
  czytaj więcej
 • m...l
  5,00 5/5
  Dobry aparat.
  czytaj więcej
 • Piotr
  5,00 5/5
  Trudno się do czegoś doczepić po kilkukrotnym użyciu, na decyzję o zakupie wpłynęła mnogość funkcji, duży zoom przy jednoczesnej możliwości robienia dobrych zdjęć Makro, rozdzielczość 4k, opcja kręcenia filmów 50 i 60 fps w jakości Full HD (i wyższej chyba też....) - to wszystko nadal przy cenie atrakcyjnej w stosunku do konkurencji. Polecam!
  czytaj więcej
 • Robert
  5,00 5/5
  Produkt nie profesjonalny, ale bogactwo opcji/funkcji powinno zadowolić każdego wymagającego fotoamatora. Bogactwo opcji, panoramy, dobra rozdzielczość, mocny zoom... za tą cenę to okazja. Dla mojej żony ciut za skomplikowana obsługa, ale tak naprawdę przy tym bogactwie trudno to urządzić lepiej. Dla mnie mógłby być to aparat bardziej kompaktowy, ale to chyba za duże wymagania bo aparat i tak jest dość mały i w tej klasie nie znam mniejszych. Powiem krótko: używałem tego aparatu przez ponad rok. W czasie jednej wycieczki utopiłem go przez przypadek i kupiłem ten sam model ponownie.
  czytaj więcej
 • Użytkownik Ceneo
  4,00 4/5
  Początkowo miałem Fujifilm HS25EXR.Nie był zły,ale na kolana nie powalał. Gdy więc miałem okazję zapoznać się z HX400V,nie wahałem się i go zakupiłem. Zależało mi na dobrym aparacie,z dużym zoom-em,i dobrym trybem automatycznym,z bogatymi możliwościami,za rozsądną cenę,i dla totalnego amatora. Z góry też uprzedzam,że taka będzie i opinia,czyli aparat okiem amatora.Mogą być więc pewne nieścisłości,które wychwyci profesjonalista,więc proszę mnie nie upominać,jak nie będę precyzyjny. Kupiłem go za 1600 zł.Za tę cenę są już najtańsze lustra,ale je od razu wykluczyłem z uwagi na to,że zoom w nich jest kiepski.Bo co mi po aparacie,który jest wprawdzie lustrzanką,ale w podstawowym trybie powiększa raptem ze 3,4 razy,a potem trzeba wymienić obiektyw?? Są sytuacje w których liczy się szybkość,
  czytaj więcej
 • Użytkownik Ceneo
  5,00 5/5
  Produkt spełnia wszystkie moje oczekiwania, dla początkującego fotografa amatora daje bardzo dużo możliwości. Cena bardzo przyzwoita, aparat od pierwszych minut przypadł mi do gustu. Polecam wszystkim ceniącym intuicyjną obsługe.
  czytaj więcej

Podsumowanie

Ilość punktów
14/18 9/18
Najlepsze oferty

Opis pojęć użytych w porównaniu

Zoom cyfrowy

Zoom cyfrowy to jedna z funkcji dostępnych w aparacie cyfrowym, która pozwala na powiększenie przez urządzenie utrwalonego na matrycy obrazu cyfrowego. Po wykonaniu zdjęcia możemy powiększyć jego konkretny obszar, niestety odbywa się to ze stratą dla jakości obrazu. Jest to sztuczne powiększenie tworzone przez procesor w aparacie, które daje nam pozorne przybliżenia. Wybierając aparat cyfrowy lepiej kierować się możliwościami zoomu optycznego.

Ilość megapikseli

Ilość megapikseli - liczba całkowita elementarnych punktów odwzorowanych przez matrycę CCD, która wyrażana jest w milionach pikseli, o czym świadczy przedrostek "mega". W opisie parametrów poszczególnych aparatów fotograficznych megapiksele wykorzystywane są jako jednostka, która opisuje wielkość maksymalną tworzonego obrazu. Oprócz ilości megapikseli na jakość rejestrowanego obrazu przekłada się również wielkość danej matrycy aparatu.

Stabilizacja obrazu

Stabilizacja obrazu w aparacie cyfrowym jest funkcją bardzo ułatwiającą filmowanie, jak i robienie zdjęć. Pozwala ona na nagrywanie bez jakichkolwiek drgań na ekranie oraz minimalizuje efekt poruszenia i rozmazania fotografii. Opcja ta jest szczególnie przydatna w pomieszczeniach z małą ilością światła.

Zoom optyczny

Zoom optyczny to jeden z parametrów aparatu cyfrowego. Informuje nas o tym, ile razy można zwiększyć ogniskową w obiektywnie zmiennoogniskowym, a więc jaki jest zakres przybliżenia. Przykładowo, pięciokrotny zoom (zoom x5 ]) mówi o tym, że najdłuższa ogniskowa w danym obiektywie będzie pięć razy dłuższa, niż jego najkrótsza ogniskowa. Zoom optyczny to ważny parametr, gdyż umożliwia wykonania przybliżenia na interesujący nas obiekt.

Rozdzielczość efektywna

Rozdzielczość efektywna aparatu cyfrowego jest określana za pomocą dwóch liczb określających liczbę pikseli w matrycy. Pierwsza to liczba wszystkich pikseli (np. 8,2MP), druga to liczba pikseli efektywnych (np.8,0MP). Liczba wszystkich pikseli określa nam, ile pikseli światłoczułych jest na matrycy aparatu. Liczba pikseli efektywnych określa z kolei, ile z tych pikseli stanowi punkty robionego zdjęcia (w praktyce jest równa iloczynowi wskazanej rozdzielczości aparatu).

Maksymalna rozdzielczość

Maksymalna rozdzielczość to jeden z parametrów aparatów cyfrowych, który podawany jest megapikselach i określa on maksymalną liczbę foto-czułych komórek na elemencie światłoczułym aparatu. Każda komórka odpowiada jednemu pikselowi zdjęcia. Im większa maksymalna rozdzielczość, tym lepszej jakości zdjęcia otrzymamy po ich wywołaniu. w celu określenia potrzebnej rozdzielczości powinniśmy ustalić wielkość zdjęć do wywołania. Im jest ona większa, tym większej rozdzielczości potrzebujemy.

Rozdzielczość filmów

Rozdzielczość filmów to parametr mówiący o tym, w jakiej rozdzielczości będą nagrywane filmy przez dany apart cyfrowy. Główną rolą aparatu jest robienie zdjęć, dlatego nagrywane filmy będą zazwyczaj gorszej jakości, niż te nagrane sprzętem do tego przeznaczonym. Jest to dodatkowa funkcja. Standardowa rozdzielczość nagrań aparatem cyfrowym wynosi 160x120, 320x240, lub 640x480 pikseli. Nawet najwyższa rozdzielczość nie zapewni dobrej jakość filmów.

Zoom optyczny

Zoom optyczny to jeden z parametrów aparatu cyfrowego. Informuje nas o tym, ile razy można zwiększyć ogniskową w obiektywnie zmiennoogniskowym, a więc jaki jest zakres przybliżenia. Przykładowo, pięciokrotny zoom (zoom x5 ]) mówi o tym, że najdłuższa ogniskowa w danym obiektywie będzie pięć razy dłuższa, niż jego najkrótsza ogniskowa. Zoom optyczny to ważny parametr, gdyż umożliwia wykonania przybliżenia na interesujący nas obiekt.

Wielkość ekranu

Wielkość ekranu to parametr, który informuje o przekątnej ekranu w aparacie cyfrowym. Ekran służy nam do podglądu fotografowanego obrazu, przeglądu już wykonanych zdjęć i ich edycji, a także sterowania urządzeniem. W związku z licznymi funkcjami ekranu w aparacie cyfrowym, jego wielkość ma znaczenie. Im większa przekątna, tym większy komfort korzystania z aparatu. Łatwiej jest również o dobre zdjęcie, gdy dokładnie widzimy fotografowany obraz na podglądzie.

Wizjer

Wizjer to dodatkowy element występujący w niektórych aparatach cyfrowych. Może ułatwić kadrowanie, jeśli wykonujemy zdjęcie w pełnym słońcu, które sprawia, że nic nie widać na ekranie LCD z powodu odblasków. Ważną cechą wizjera jest pokrycie kadru, najlepiej stuprocentowe, jego rozmiar, rozdzielczość i powiększenie. Warto zdecydować się na model aparatu, który obok ekranu posiada również wizjer, gdy daje to możliwość wykonania zdjęć w każdych warunkach.

Hot Shoe

Hot Shoe to element w aparacie cyfrowym, który umożliwia podłączenie zewnętrznej lampy błyskowej. Jest to szynowy uchwyt, który znajduje się w górnej części korpusu aparatu, pozwalający na przekazywanie sygnałów elektrycznych między aparatem a lampą. Możliwe jest również podłączenie lampy błyskowej na statywie, ale w tym celu należy zastosować specjalne, kablowe przedłużenie. Polska nazwa hot shoe to gorąca stopka.

Obsługa formatu RAW

Obsługa formatu RAW to funkcja aparatu cyfrowego, dzięki której zrobione zdjęcie jest zapisane w pliku RAW, a nie JPG. Zapisanie zdjęcia w takim formacie daje więcej możliwości edycji, a zdjęcia są lepszej jakości, bardzo zbliżonej do zdjęć analogowych. Taki format zdjęcia zajmuje również o wiele więcej miejsca na karcie pamięci. Warto o tym pamiętać podczas wakacji lub robiąc zdjęcia na ważnym wydarzeniu.

Szybkość migawki

Szybkość migawki to jeden z parametrów występujący w aparatach cyfrowych. Jest to czas otwarcia migawki liczony w ułamkach sekundy lub w całych sekundach. Podczas tego momentu, naświetlany jest element światłoczuły w aparacie. Czas naświetlania jest uzależniony od jakości oświetlenia w jakim wykonujemy dane zdjęcie. Przy słaby oświetleniu potrzebny jest dłuższy czas naświetlenia, czyli czas otwarcia migawki powinien być dłuższy.

Wyjście statywowe

Wyjście statywowe to element aparatu cyfrowego, który umożliwia umocowanie aparatu na statywie. Dzięki niemu, urządzenie jest stabilne i ma wycelowany obiektyw cały czas w jedno miejsce. Statyw jest konieczny, gdy chcemy korzystać z niektórych funkcji aparatu, takich jak: time-laps, malowanie światłem lub oświetlenie ruchomych obiektów za pomocą błysku seryjnego. Zastosowanie tych funkcji nie byłoby możliwe bez statywu, gdyż wymagają całkowitego unieruchomienia aparatu przez długi czas.

Zakres ISO

Zakres ISO to podstawowy parametr w aparacie cyfrowym. Jest to skala czułości matrycy aparatu na światło. Określa ilość światła, która jest potrzebna do prawidłowego naświetlenia elementu światłoczułego. Aparaty cyfrowe mają zazwyczaj zakres ISO od 100 do 1600, a w bardziej profesjonalnym sprzęcie ten zakres może być jeszcze większy. Im niższe ISO ustawimy na naszym aparacie, tym bardziej ostre i bardziej kolorystyczne zdjęcie uzyskamy.

Maksymalna ilość zdjęć w serii

Maksymalna ilość zdjęć w serii to jeden z parametrów w aparacie cyfrowym. Określa on ile zdjęć jedno po drugim wykona aparat, przy uruchomionej funkcji zdjęcia seryjne. W zależności od modelu, aparat może wykonać od kilku do nawet kilkudziesięciu zdjęć w serii. Często możliwe jest również wybranie szybkości robienia zdjęć seryjnych między serią szybką i normalną.

Niestandardowy balans bieli

Niestandardowy balans bieli to jedna z funkcji w aparacie cyfrowym, która pozwala samodzielnie dostosować balans bieli podczas wykonywania zdjęć. Funkcja ta jest zazwyczaj wykorzystywana w nietypowych warunkach oświetlenia. Aby jej użyć, należy najpierw ją uruchomić, a następnie wykadrować biały obiekt w taki sposób, by wypełnił cały kadr. Dzięki temu, aparat ustawi wartość niestandardowego balansu bieli, która zostanie ustawiona do zdjęć.

Wodoszczelność

Wodoszczelność to jedna z dodatkowych funkcji dostępna w niektórych modelach aparatów cyfrowych. Dzięki niej przypadkowe zachlapanie urządzenia nie uszkodzi go, a w zależności od modelu, możliwe jest nawet nurkowanie. Na rynku dostępne są aparaty, z którymi można nurkować na głębokość 2, 5, 10, a nawet 20 metrów. Zrobimy nimi zdjęcia o wysokiej jakości, dzięki którym uwiecznimy podwodne krajobrazy.