Porównanie Nikon Coolpix A1000 czarny vs Nikon Coolpix A900 czarny

od1259,00 od1399,00
4,56 4,56 5 0 (4,6) 4,67 4,67 5 0 (4,7)
Najlepsze oferty

Podstawowe informacje

Producent
Nikon Nikon
Kolor
Czarne Czarne

Obiektyw

Rozmiar matrycy
1/2,3 cala 1/2,3 cala
Zoom cyfrowy
4x 70x
Ilość megapikseli
14,6 – 18 20,1 – 24,3
Stabilizacja obrazu
Ze stabilizacją obrazu Ze stabilizacją obrazu
Zoom optyczny
28,1 - 50 28,1 - 50
Rozdzielczość efektywna
16 Mpix 21,1 Mpix
Maksymalna rozdzielczość
4608 x 3456 5184 x 3888
Rozdzielczość filmów
3840 x 2160 3840 x 2160
Technologia matrycy
CMOS CMOS
Zoom optyczny
35x 35x

Lampa błyskowa

Lampa błyskowa
Wbudowana -

Zapis danych

Karty pamięci
SDHC, SDXC SD, SDHC, SDXC

Podgląd zdjęć

Wielkość ekranu
2,9" – 3,3" 2,9" – 3,3"
Wizjer
Z wizjerem Bez wizjera
Przekątna ekranu
3'' 3''

Techniczne

Obsługa formatu RAW
Tak Tak
Zakres ISO
100-6400 80-1600
Zasilanie
akumulator akumulator
Niestandardowy balans bieli
Tak Tak
Złącza i porty
Wi-Fi, micro HDMI, Bluetooth HDMI, USB 2.0, Wi-Fi, AV
Model
COOLPIX A1000 Coolpix A900
Wyjście statywowe
- Tak

Fizyczne

Głębokość
40,5 mm 40 mm
Szerokość
114,2 mm 113 mm
Wysokość
71,7 mm 66,5 mm
Waga
0,330 kg 298 g

Dodatkowe informacje

Wodoszczelność
- Nie

Cechy Produktów

funkcjonalność
jakość zdjęć
szybkość działania

Opinie

Opinie kupujących
 • gregq
  4,50 4,5/5
  Aparat mam dwa dni. Po próbach stwierdzam, że robi dobre zdjęcia. Gorzej z oprogramowaniem SnapBridge. Kłopotliwe synchronizacje i udziwnione przechodzenie z Bluetooth na wifi. Poza tym nie działa tagowanie pozycji GPS które to dane PODOBNO mają być importowane z mojego smartfona - nie udało mi się tego uruchomić pomimo kilkugodzinnych walk z tym programem.
  czytaj więcej
 • julek_a
  5,00 5/5
  Super jakość, super cena, polecam, aparat robi super zdjęcia, ostre o dużej głębi barw
  czytaj więcej
 • Ela
  5,00 5/5
  Jestem zadowolona choć cena jest bardzo wysoka
  czytaj więcej
 • Użytkownik Ceneo
  4,00 4/5
  jeszcze się go uczę....
  czytaj więcej

Podsumowanie

Ilość punktów
10/15 12/15
Najlepsze oferty

Opis pojęć użytych w porównaniu

Zoom cyfrowy

Zoom cyfrowy to jedna z funkcji dostępnych w aparacie cyfrowym, która pozwala na powiększenie przez urządzenie utrwalonego na matrycy obrazu cyfrowego. Po wykonaniu zdjęcia możemy powiększyć jego konkretny obszar, niestety odbywa się to ze stratą dla jakości obrazu. Jest to sztuczne powiększenie tworzone przez procesor w aparacie, które daje nam pozorne przybliżenia. Wybierając aparat cyfrowy lepiej kierować się możliwościami zoomu optycznego.

Ilość megapikseli

Ilość megapikseli - liczba całkowita elementarnych punktów odwzorowanych przez matrycę CCD, która wyrażana jest w milionach pikseli, o czym świadczy przedrostek "mega". W opisie parametrów poszczególnych aparatów fotograficznych megapiksele wykorzystywane są jako jednostka, która opisuje wielkość maksymalną tworzonego obrazu. Oprócz ilości megapikseli na jakość rejestrowanego obrazu przekłada się również wielkość danej matrycy aparatu.

Stabilizacja obrazu

Stabilizacja obrazu w aparacie cyfrowym jest funkcją bardzo ułatwiającą filmowanie, jak i robienie zdjęć. Pozwala ona na nagrywanie bez jakichkolwiek drgań na ekranie oraz minimalizuje efekt poruszenia i rozmazania fotografii. Opcja ta jest szczególnie przydatna w pomieszczeniach z małą ilością światła.

Zoom optyczny

Zoom optyczny to jeden z parametrów aparatu cyfrowego. Informuje nas o tym, ile razy można zwiększyć ogniskową w obiektywnie zmiennoogniskowym, a więc jaki jest zakres przybliżenia. Przykładowo, pięciokrotny zoom (zoom x5 ]) mówi o tym, że najdłuższa ogniskowa w danym obiektywie będzie pięć razy dłuższa, niż jego najkrótsza ogniskowa. Zoom optyczny to ważny parametr, gdyż umożliwia wykonania przybliżenia na interesujący nas obiekt.

Rozdzielczość efektywna

Rozdzielczość efektywna aparatu cyfrowego jest określana za pomocą dwóch liczb określających liczbę pikseli w matrycy. Pierwsza to liczba wszystkich pikseli (np. 8,2MP), druga to liczba pikseli efektywnych (np.8,0MP). Liczba wszystkich pikseli określa nam, ile pikseli światłoczułych jest na matrycy aparatu. Liczba pikseli efektywnych określa z kolei, ile z tych pikseli stanowi punkty robionego zdjęcia (w praktyce jest równa iloczynowi wskazanej rozdzielczości aparatu).

Maksymalna rozdzielczość

Maksymalna rozdzielczość to jeden z parametrów aparatów cyfrowych, który podawany jest megapikselach i określa on maksymalną liczbę foto-czułych komórek na elemencie światłoczułym aparatu. Każda komórka odpowiada jednemu pikselowi zdjęcia. Im większa maksymalna rozdzielczość, tym lepszej jakości zdjęcia otrzymamy po ich wywołaniu. w celu określenia potrzebnej rozdzielczości powinniśmy ustalić wielkość zdjęć do wywołania. Im jest ona większa, tym większej rozdzielczości potrzebujemy.

Rozdzielczość filmów

Rozdzielczość filmów to parametr mówiący o tym, w jakiej rozdzielczości będą nagrywane filmy przez dany apart cyfrowy. Główną rolą aparatu jest robienie zdjęć, dlatego nagrywane filmy będą zazwyczaj gorszej jakości, niż te nagrane sprzętem do tego przeznaczonym. Jest to dodatkowa funkcja. Standardowa rozdzielczość nagrań aparatem cyfrowym wynosi 160x120, 320x240, lub 640x480 pikseli. Nawet najwyższa rozdzielczość nie zapewni dobrej jakość filmów.

Zoom optyczny

Zoom optyczny to jeden z parametrów aparatu cyfrowego. Informuje nas o tym, ile razy można zwiększyć ogniskową w obiektywnie zmiennoogniskowym, a więc jaki jest zakres przybliżenia. Przykładowo, pięciokrotny zoom (zoom x5 ]) mówi o tym, że najdłuższa ogniskowa w danym obiektywie będzie pięć razy dłuższa, niż jego najkrótsza ogniskowa. Zoom optyczny to ważny parametr, gdyż umożliwia wykonania przybliżenia na interesujący nas obiekt.

Wielkość ekranu

Wielkość ekranu to parametr, który informuje o przekątnej ekranu w aparacie cyfrowym. Ekran służy nam do podglądu fotografowanego obrazu, przeglądu już wykonanych zdjęć i ich edycji, a także sterowania urządzeniem. W związku z licznymi funkcjami ekranu w aparacie cyfrowym, jego wielkość ma znaczenie. Im większa przekątna, tym większy komfort korzystania z aparatu. Łatwiej jest również o dobre zdjęcie, gdy dokładnie widzimy fotografowany obraz na podglądzie.

Wizjer

Wizjer to dodatkowy element występujący w niektórych aparatach cyfrowych. Może ułatwić kadrowanie, jeśli wykonujemy zdjęcie w pełnym słońcu, które sprawia, że nic nie widać na ekranie LCD z powodu odblasków. Ważną cechą wizjera jest pokrycie kadru, najlepiej stuprocentowe, jego rozmiar, rozdzielczość i powiększenie. Warto zdecydować się na model aparatu, który obok ekranu posiada również wizjer, gdy daje to możliwość wykonania zdjęć w każdych warunkach.

Hot Shoe

Hot Shoe to element w aparacie cyfrowym, który umożliwia podłączenie zewnętrznej lampy błyskowej. Jest to szynowy uchwyt, który znajduje się w górnej części korpusu aparatu, pozwalający na przekazywanie sygnałów elektrycznych między aparatem a lampą. Możliwe jest również podłączenie lampy błyskowej na statywie, ale w tym celu należy zastosować specjalne, kablowe przedłużenie. Polska nazwa hot shoe to gorąca stopka.

Obsługa formatu RAW

Obsługa formatu RAW to funkcja aparatu cyfrowego, dzięki której zrobione zdjęcie jest zapisane w pliku RAW, a nie JPG. Zapisanie zdjęcia w takim formacie daje więcej możliwości edycji, a zdjęcia są lepszej jakości, bardzo zbliżonej do zdjęć analogowych. Taki format zdjęcia zajmuje również o wiele więcej miejsca na karcie pamięci. Warto o tym pamiętać podczas wakacji lub robiąc zdjęcia na ważnym wydarzeniu.

Szybkość migawki

Szybkość migawki to jeden z parametrów występujący w aparatach cyfrowych. Jest to czas otwarcia migawki liczony w ułamkach sekundy lub w całych sekundach. Podczas tego momentu, naświetlany jest element światłoczuły w aparacie. Czas naświetlania jest uzależniony od jakości oświetlenia w jakim wykonujemy dane zdjęcie. Przy słaby oświetleniu potrzebny jest dłuższy czas naświetlenia, czyli czas otwarcia migawki powinien być dłuższy.

Wyjście statywowe

Wyjście statywowe to element aparatu cyfrowego, który umożliwia umocowanie aparatu na statywie. Dzięki niemu, urządzenie jest stabilne i ma wycelowany obiektyw cały czas w jedno miejsce. Statyw jest konieczny, gdy chcemy korzystać z niektórych funkcji aparatu, takich jak: time-laps, malowanie światłem lub oświetlenie ruchomych obiektów za pomocą błysku seryjnego. Zastosowanie tych funkcji nie byłoby możliwe bez statywu, gdyż wymagają całkowitego unieruchomienia aparatu przez długi czas.

Zakres ISO

Zakres ISO to podstawowy parametr w aparacie cyfrowym. Jest to skala czułości matrycy aparatu na światło. Określa ilość światła, która jest potrzebna do prawidłowego naświetlenia elementu światłoczułego. Aparaty cyfrowe mają zazwyczaj zakres ISO od 100 do 1600, a w bardziej profesjonalnym sprzęcie ten zakres może być jeszcze większy. Im niższe ISO ustawimy na naszym aparacie, tym bardziej ostre i bardziej kolorystyczne zdjęcie uzyskamy.

Maksymalna ilość zdjęć w serii

Maksymalna ilość zdjęć w serii to jeden z parametrów w aparacie cyfrowym. Określa on ile zdjęć jedno po drugim wykona aparat, przy uruchomionej funkcji zdjęcia seryjne. W zależności od modelu, aparat może wykonać od kilku do nawet kilkudziesięciu zdjęć w serii. Często możliwe jest również wybranie szybkości robienia zdjęć seryjnych między serią szybką i normalną.

Niestandardowy balans bieli

Niestandardowy balans bieli to jedna z funkcji w aparacie cyfrowym, która pozwala samodzielnie dostosować balans bieli podczas wykonywania zdjęć. Funkcja ta jest zazwyczaj wykorzystywana w nietypowych warunkach oświetlenia. Aby jej użyć, należy najpierw ją uruchomić, a następnie wykadrować biały obiekt w taki sposób, by wypełnił cały kadr. Dzięki temu, aparat ustawi wartość niestandardowego balansu bieli, która zostanie ustawiona do zdjęć.

Wodoszczelność

Wodoszczelność to jedna z dodatkowych funkcji dostępna w niektórych modelach aparatów cyfrowych. Dzięki niej przypadkowe zachlapanie urządzenia nie uszkodzi go, a w zależności od modelu, możliwe jest nawet nurkowanie. Na rynku dostępne są aparaty, z którymi można nurkować na głębokość 2, 5, 10, a nawet 20 metrów. Zrobimy nimi zdjęcia o wysokiej jakości, dzięki którym uwiecznimy podwodne krajobrazy.