Data modyfikacji:

Wazektomia – co to? Opinie

Męska antykoncepcja w większości przypadków ogranicza się do regularnego używania prezerwatyw. To rozwiązanie idealne dla panów, którzy w niedalekiej przyszłości planują mieć potomstwo. Ten okres już dawno jest za tobą? Nie chcesz mieć więcej dzieci albo w ogóle ich nie planujesz? Pomyśl o wazektomii. Co to, jakie są o niej opinie, jakie wywołuje skutki uboczne, jak się ją przeprowadza i ile kosztuje, dowiesz się z poniższego wpisu. Zapraszamy!
wazektomia co to

Wazektomia – co to? Opinie o zabiegu

Wazektomia to nic innego, jak chirurgiczny zabieg urologiczny polegający na przecięciu, a następnie podwiązaniu jednego lub dwóch nasieniowodów. W efekcie plemniki nie dochodzą do ejakulatu, czyli spermy.

Skutecznie zapobiega to zapłodnieniu, bez konieczności stosowania innych środków antykoncepcyjnych. Sprawdź jaka jest cała prawda o prezerwatywach.

Skuteczność wazektomii to nawet 99,9%. Po zabiegu plemniki nadal produkowane są w jądrach, ale organizm samoistnie je wchłania, co oczywiście nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ani życia mężczyzny.

Sam zabieg trwa godzinę i nie wymaga położenia się do szpitala. Tuż po nim pacjent może jechać do domu. Wazektomię wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. A co ze sprawnością seksualną?

Wazektomia nie ma na nią żadnego wpływu, zostaje taka sama, jak przed zabiegiem. Do tygodnia po jego wykonaniu należy jednak zachować wstrzemięźliwość, natomiast do 3 miesięcy po zabiegu należy stosować dodatkową antykoncepcję.

Po tym czasie pacjent przechodzi badanie spermy, podczas którego sprawdza się, czy w ejakulacie znajdują się jeszcze plemniki. Przez dwa tygodnie po zabiegu zabrania się również wykonywania aktywności fizycznej.

Według opinii mężczyzn, którzy poddali się wazektomii zabieg jest bezbolesny. Nie wpływa na sprawność ani popęd seksualny, przebiega szybko, a efekty utrzymują się do momentu odwrócenia zabiegu, ale o tym nieco niżej.

Wazektomia to jednak zabieg dla mężczyzn ze stałą partnerką seksualną. Chroni on przed niechcianym zapłodnieniem, ale nie przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Wazektomia – skutki uboczne

Jednym z najpopularniejszych skutków ubocznych po wazektomii są guzkowate zgrubienia pojawiające się w miejscu podwiązanych nasieniowodów. Najczęściej są to zmiany niezłośliwe. Po zabiegu może także pojawić się krwiak w operowanym miejscu.

Takie powikłanie dotyczy jednak wszystkich zabiegów chirurgicznych z użyciem skalpela. Po zabiegu niektórzy panowie obserwują również obrzęk i zaczerwienienie okolicy moszny. Jest to sytuacja niegroźna i znika przeważnie po kilku dniach.

Oprócz powyżej wymienionych skutków ubocznych, po wazektomii możesz spodziewać się też:
  • zastoinowego zapalenia najądrza – wynika to z podrażnienia nerwów lub zapalenia najądrza, a także na skutek wzrostu ciśnienia w najądrzach,
  • bólu moszny i jąder – może utrzymywać się nawet kilka tygodni po zabiegu, ale dotyka niespełna 1% pacjentów,
  • rekanalizacji nasieniowodów – nasieniowody, mimo zabiegu, nadal dostarczają plemniki do spermy. Ten skutek uboczny pojawia się zazwyczaj rok po wazektomii i dotyka mniej niż 0,5% pacjentów.

Czy wazektomia jest odwracalna?

Tak. Wówczas wykonuje się rewazektomię. Nie oznacza to jednak 100% skuteczności takiego zabiegu. Ponadto rewazektomia jest o wiele droższa niż podwiązanie nasieniowodów, a płodność może po niej wrócić dopiero po roku. Nie polecamy więc wazektomii młodym mężczyznom, którzy chcieliby jeszcze mieć potomstwo.

Decyzja o wazektomii powinna być świadoma i poprzedzona odpowiednim wywiadem. Nawet, jeśli decydujący się na nią młodzi mężczyźni (np. 25-30 lat) w danym momencie swojego życia nie chcą mieć potomstwa, nie oznacza, że to się nie zmieni.

Pomyśl chociażby o tym, ile wątpliwych pomysłów przychodziło ci do głowy w nastoletnim wieku, a teraz z perspektywy czasu uważasz to za totalny idiotyzm.

Wazektomię poleca się mężczyznom po 30. roku życia. Szczególnie tym posiadającym już potomstwo. Wskazaniem do wazektomii jest także poważna choroba partnerki, przy której ciąża i poród mogłyby stać się zagrożeniem dla jej życia oraz silne wady genetyczne jednego z partnerów – ciąża byłaby ryzykiem ich przejścia na dziecko.

Na wszelki wypadek, tuż przed zabiegiem, zawsze warto zdeponować w banku nasienia jego kilka próbek.

Ile kosztuje wazektomia?

Ceny zabiegu różnią się w zależności od renomy, popularności czy doświadczenia danej kliniki, a także regionu, w jakim wykonuje się wazektomię. Najczęściej cena za zabieg mieści się w 2000 zł.

Do tego dochodzą jeszcze koszty badań poprzedzających wykonanie zabiegu. Warto pamiętać, że w Polsce wazektomia nie jest refundowana.

Wazektomia – kto nie może jej wykonać?

Przeciwwskazań do wykonania wazektomii jest bardzo mało. Należą do nich m.in.: przepuklina pachwinowa, wodniak jąder, żylaki powrózka nasiennego, zakażenia narządów płciowych czy nieleczona hemofilia.

Nie poleca się tego zabiegu młodym mężczyznom, którzy jeszcze nie mają dzieci. Lekarze odradzają go również panom z niską samooceną i tym niepewnym swojej męskości. Wykonanie wazektomii wpływa na psychikę mężczyzny.

Wazektomię zawsze wykonuj tylko wtedy, kiedy sam jesteś o tym przekonany.

Nie ulegaj naleganiom partnerki i nie rób zabiegu wyłącznie dlatego, że cię o to prosiła. To musi być przede wszystkim twoja decyzja.
Autorka: Klaudia Borycka