Data modyfikacji:

Kolczyk w nosie. Dla kogo, jaka cena?

Kolczyk w nosie to modna ozdoba, na którą decyduje się coraz więcej osób. Przekłucie w profesjonalnym salonie jest bezpieczne, a szeroki wybór biżuterii sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Jaka jest cena kolczyka w nosie? Jak postępować po przekłuciu? Sprawdź w artykule!

Kolczyk w nosie – dla kogo, jak wygląda?

Tradycja piercingu, czyli przekłuwania różnych części ciała, sięga tysięcy lat. Kolczyki w nosie w dawnych czasach były symbolem przynależności do konkretnego plemienia, kilkanaście lat temu zaś – do subkultury. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na taką ozdobę ciała, która wygląda modnie, oryginalnie i podkreśla osobowość. Kto nie powinien decydować się na kolczyk w nosie? Tutaj nie ma jasnych reguł. Odradzamy jednak tę formę piercingu osobom, które ze względu na wykonywany zawód muszą przestrzegać konkretnych (i bardzo sztywnych) zasad ubioru czy też wyglądu, gdzie dress code to strój formalny.

Dowiedz się także jakie są rodzaje kolczyków w uchu.

Kolczyk w nosie przybierać może różne formy. Najpopularniejszym rodzajem jest nostril, czyli przekłucie płatka nosa. Septum to przebicie u dołu przegrody nosowej, zaś bridge – skóry między oczami. Wygląd samego kolczyka w nosie zależy od umiejscowienia oraz oczywiście indywidualnych preferencji. Możesz zdecydować się na prosty kryształek, kółeczko, kulkę czy też inny kształt. Wybór jest ogromny.

Kolczyk w nosie typu nostril

Ile kosztuje przebicie nosa?

Wykonanie piercingu tej części ciała w dobrym salonie koszuje średnio od 60 do 150 zł. Oczywiście cena przebicia nosa, może być zarówno niższa, jak i wyższa. Zależy to między innymi od lokalizacji oraz popularności salonu.

Jaka jest cena kolczyka w nosie?

Ceny samego kolczyka do nosa są bardzo różne. Małe wkręty można kupić już za kilkanaście złotych, jednak te lepszej jakości są już nieco droższe. Podobnie jak z każdą inną biżuterią, kolczyki do nosa można kupić zarówno za kilkanaście, kilkadziesiąt, jak i kilkaset złotych.

Jak wybrać salon piercingu i jak wygląda zabieg?

Wybierz salon piercingu, który ma dobre opinie w internecie. Miejsce musi być czyste i sterylne, natomiast przekłucie wykonywane jednorazowymi igłami. Upewnij się, że piercer ma założone rękawiczki oraz przy tobie rozpakowuje igłę. Unikaj osób, które oferują przekłucie nosa pistoletem – to niedopuszczalna praktyka, która może uszkodzić chrząstkę nosa! Ponadto, zrezygnuj z przebicia w salonie, gdzie uferują kolczyk do nosa ze stali.

Jak wygląda sam zabieg? Piercer dezynfekuje miejsce, a następnie przekłuwa nos sterylną igłą. W dziurkę wkłada kolczyk, który jest wykonany z tytanu czy bioplastu – materiałów, które nie uczulają. Całość nie trwa więcej niż kilka minut.

Postępowanie po przekłuciu nosa

Po wykonaniu kolczyka w nosie należy przestrzegać kilku zasad:
  • umyj dokładnie ręce mydłem antybakteryjnym, zanim dotkniesz miejsca przekłucia,
  • okolice kolczyka w nosie przemywaj 2-3 razy dziennie Octeniseptem,
  • po przemyciu ranki poruszaj kolczykiem w obie strony,
  • nie korzystaj z basenu, sauny czy kąpieli w morzu lub jeziorze,
  • nie wyjmuj kolczyka,
  • ostrożnie wycieraj twarz, aby nie zahaczyć kolczyka,
  • w razie kataru czyść nos bardzo delikatnie czystą chusteczką.
Po około 2 miesiącach rana powinna być całkowicie zagojona.

Kolczyk w nosie – powikłania

Najczęstszym powikłaniem po zrobieniu kolczyka w nosie jest tzw. ziarnina, czyli mała, twarda kulka obok miejsca przekłucia. Może pojawić się po kilku tygodniach. Aby się jej pozbyć, smaruj ziarninę dwa razy dziennie olejkiem z drzewa herbacianego. Gdy to nie pomoże, skonsultuj się z piercerem, który wykonywał zabieg.
Oczywiście, jeśli rana po przekłuciu nosa będzie ropieć, brzydko się goić lub mocno boleć, koniecznie udaj się do lekarza.

Kolczyki w nosie - jak się nazywają?

Co to jest nostril?
To przekłucie płatka nosa, przeważnie tylko jednej strony.

Co to jest septum?
Tak nazywamy przekłucie chrząstki przegrody nosowej, aby umieścić w niej kolczyk.

Co to jest bridge?
W ten sposób określa się kolczyk w przekutej skórze nad nosem - między oczami.
Autor: Olga Wacholc