Data modyfikacji:

Ganglion nadgarstka – co to jest, jak leczyć, czym smarować gangliony?

Na twoim nadgarstku pojawił się okrągły guzek, który znika po wyprostowaniu ręki? To może być ganglion. Torbiel galaretowata to efekt przeciążenia stawu. Często pojawia się u osób pracujących przy komputerze. Czym smarować ganglion nadgarstka? Jak się go pozbyć? Sprawdź w artykule!
W artykule dowiesz się:
  • Ganglion nadgarstka – co to jest?
  • Ganglion nadgarstka – diagnostyka
  • Ganglion – wchłonięcie
  • Domowe sposoby na gangliony
  • Czym smarować ganglion nadgarstka?
  • Ganglion nadgarstka – co robić, gdy powyższe metody nie pomagają?

Ganglion nadgarstka – co to jest?

Ganglion nadgarstka to rodzaj torbieli wypełnionej płynem lub galaretowatą substancją. Jego cechą charakterystyczną jest fakt, że pojawia się po zgięciu dłoni i znika po jej wyprostowaniu. Nigdy nie przebija się przez skórę, nie robi się siny ani czerwony. Wygląda po prostu jak guzek w cielistym kolorze umieszczony pod skórą.

Gangliony są efektem przeciążenia stawów. Często pojawiają się u osób pracujących przy komputerze – na przykład nie używających myszki lub podkładki pod nadgarstek. Występują również u tenisistów czy pracowników fizycznych nadwerężających ręce. Ganglion na nadgarstku może być bardzo bolesny, co wiąże się z uciskaniem okolicznych nerwów i tkanek. Często ból promieniuje do całej dłoni oraz ręki. Z początku jednak torbiel może nie dawać żadnych dolegliwości bólowych. Gdy ganglion jest mały, trzeba jak najszybciej rozpocząć leczenie zachowawcze. W przeciwnym wypadku może zacząć się powiększać, doprowadzając do całkowitej niesprawności nadgarstka.

Warto wiedzieć, że gangliony mogą pojawiać się w różnych miejscach na ciele w okolicy stawów, np. na palcu, stopie czy rzadziej – na kolanie.

Ganglion nadgarstka – diagnostyka

Zastanawiasz się, czy guzek, który masz na nadgarstku to ganglion? Torbiel galaretowata jest zmianą niezłośliwą. Można jednak pomylić ją z guzem nowotworowym lub innym rodzajem narośli, dlatego przed rozpoczęciem leczenia należy przeprowadzić odpowiednią diagnostykę.

Jeśli podejrzewasz, że zmagasz się z ganglionem, wybierz się do ortopedy. Specjalista zbada zmianę palpacyjnie (dłonią), a także skieruje cię na potrzebne badania. Aby potwierdzić diagnozę, wystarczy wykonać USG, rezonans lub RTG nadgarstka.

Ganglion – wchłonięcie

Czy ganglion może się wchłonąć? To pytanie zadaje sobie wiele osób borykających się z tym problemem. Samoistne wchłonięcie się gangliona jest możliwe. Aby tak się stało, należy jednak oszczędzać nadgarstek i nie nadwerężać go. Warto również zastosować domowe sposoby. Jakie? Opisujemy je poniżej.

Domowe sposoby na gangliony

Zanim zaczniesz leczyć gangliona, zastanów się, co tak naprawdę go spowodowało. Częstą przyczyną pojawienia się torbieli jest niewłaściwa higiena pracy przy komputerze. Używasz touchpada zamiast myszki? To błąd. Aby powstrzymać dalszy rozwój guzka, zainwestuj w porządną mysz komputerową oraz podkładkę pod nadgarstek. Pomoże ona utrzymać rękę w prawidłowej pozycji. Możesz także kupić specjalną podkładkę pod klawiaturę o podobnym działaniu.
Pracując przy komputerze, nigdy nie trzymaj rąk w powietrzu. Opieraj je na blacie tak, aby nie trzymać nadgarstków w ciągłym napięciu. Aby zmniejszyć dolegliwości bólowe wywoływane przez ganglion, możesz przykładać do niego kostki lodu lub specjalne woreczki do zimnych okładów.
Wreszcie, jeśli to możliwe, możesz unieruchomić nadgarstek na jakiś czas, wkładając go np. w specjalną ortezę. Wtedy z pewnością nie będzie grozić mu kolejne nadwerężenie.

Czym smarować ganglion nadgarstka?

Czym smarować ganglion na nadgarstku? Pomogą zwyczajne maści przeciwbólowe zawierające niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), np. Ibum czy Ibuprom. Jeśli ganglion wywołuje silny ból, możesz zastosować żel Ketonal. Pamiętaj jednak, że jest to bardzo mocny lek, którego nie należy nadużywać. Dlaczego NLPZ pomagają na gangliony? Dzieje się tak, gdyż torbiel galaretowata jest zazwyczaj efektem stanu zapalnego toczącego się w nadgarstku. Żele czy maści zawierające te substancje mogą zmniejszyć stan zapalny, a tym samym zwiększyć prawdopodobieństwo wchłonięcia się ganglionu.
Możesz również spróbować leczyć ganglionu innymi maściami na stawy bez recepty. Najlepiej jednak przed użyciem skonsultować się farmaceutą, tak aby jeszcze bardziej sobie nie zaszkodzić.
Preferujesz naturalne metody leczenia? Spróbuj smarować ganglion olejkiem kamforowym. Ma on właściwości rozgrzewające i przeciwzapalne. Zmniejsza również ból i napięcie. Pamiętaj jednak, że aby zobaczyć efekty, musisz smarować ganglion olejkiem regularnie przez dłuższy czas.
Innym domowym sposobem na gangliony są okłady z czarnej herbaty. Zaparz napój, a następnie przykładaj torebkę do torbieli. Herbata ma właściwości kwasowe, które mogą pomóc w leczeniu guzka. Zamiast herbaty możesz robić sobie również okłady z imbiru. Działa on przeciwzapalnie, rozluźniająco i przeciwbólowo. Przygotuj mocną esencję z korzenia, a następnie maczaj w niej wacik i przykładaj do ganglionu.

Pamiętaj, że wszystkie z powyższych sposobów musisz stosować systematycznie, aby zobaczyć efekty. Pojedyncza kuracja z herbaty czy jednorazowe posmarowanie ganglionu maścią z pewnością nie przyczynią się do jego wchłonięcia.

Ganglion nadgarstka – co robić, gdy powyższe metody nie pomagają?

Jeśli po 1-2 miesiącach systematycznego stosowania powyższych metod ganglion nie zmniejszy swoich rozmiarów lub, co gorsza, powiększy się, koniecznie udaj się do lekarza. Umów się na wizytę również w sytuacji, gdy torbiel zacznie dawać silne dolegliwości bólowe.

Co zrobi lekarz? Jednym ze sposobów leczenia ganglionów jest odessanie jego zawartości za pomocą strzykawki. Ta metoda jednak cechuje się dużym ryzykiem nawrotów. Ostatecznym, najbardziej drastycznym sposobem na pozbycie się ganglionu nadgarstka, jest chirurgiczne wycięcie zmiany.

Po takiej operacji twoja ręka musi być unieruchomiona na okres 2-6 tygodni. Najlepiej włożyć nadgarstek w sztywną ortezę. Zapewne lekarz skieruje cię również na rehabilitację. Jeśli będziesz stosować się do zaleceń specjalisty, z pewnością pozbędziesz się ganglionu na dobre.

Autorka: Olga Wacholc

Ganglion nadgarstka - najczęściej zadawane pytania

Co to jest ganglion nadgarstka?
Ganglion to łagodny guz wypełniony płynem maziowym, który może pojawić się na skórze lub tkance podskórnej. Ganglion nadgarstka to guz, który pojawia się na nadgarstku, często na jego przedniej stronie.

Jakie są objawy ganglionu nadgarstka?
Najczęstszym objawem jest wyczuwalny guzowaty, galaretowaty wyrostek na nadgarstku, który może być miękki lub twardy. Guz może powodować ból lub ucisk, ale niekiedy może być bezbolesny.

Czy ganglion nadgarstka jest niebezpieczny?
Ganglion nadgarstka jest łagodnym guzem i rzadko stanowi zagrożenie dla zdrowia. Jednak w niektórych przypadkach, gdy guz jest duży lub powoduje ból lub trudności w poruszaniu, leczenie może być konieczne.