Data modyfikacji:

Kiedy przycinać tuje? i pozostałe informacje dotyczące drzewek

Najlepsze odmiany tuj żywopłotowych to szmaragd i brabant. Szmaragd ma bardziej intensywny kolor i lepiej nadaje się na żywopłoty nieformowane. Brabant polecany jest do żywopłotów o prostokątnym pokroju. Obie odmiany warto przycinać kilka razy w sezonie, bo częste strzyżenie służy drzewkom. Dowiedz się więcej o tujach.

Tuje to iglaki wyjątkowo łatwe w uprawie, nie mają wielkich wymagań co do rodzaju gleby, szybko rosną i rzadko chorują. Te zalety sprawiły, że Polacy je pokochali. Najczęściej kupujemy tuje, by posadzić z nich żywopłot. Sprawdź także, jakie ozdoby do ogrodu wybrać. 

Jaka tuja? Szmaragd czy brabant?

Tuja szmaragdowa

Tuja szmaragdowa swoją nazwę zawdzięcza intensywnej zielonej barwie. Po 10 latach dorasta do ok. 2,5 metra wysokości, a roczne przyrosty to około 30 cm. Zachowuje swój kolumnowy kształt.

Tuja brabant

Tuja brabant jest nieco ciemniejsza, jej igły mogą stawać się zimą brązowawe. Rośnie jeszcze szybciej niż szmaragd i może osiągać wysokość nawet kilkunastu metrów. Jest też bardziej odporna na choroby, a także lepiej znosi formowanie. Jeśli szukacie odmiany na zwarty żywopłot przycinany prostokątnie – tuja brabant sprawdzi się najlepiej. 

Kiedy i jak sadzić tuje? 

Jeśli wybieramy rośliny z doniczkach można je posadzić w dowolnym czasie od wiosny do jesieni. Drzewka ze szkółek – z nieosłoniętą bryłą korzeniową najlepiej sadzić wczesną wiosną albo jesienią (najpóźniej w październiku).

W przypadku odmiany szmaragd odległość sadzonek od siebie powinna wynosić ok. 50-60 cm, dla tuj brabant, które mocniej się rozrastają, sadzonki wkopujemy w odległości 70-80 cm od siebie. 

Później wystarczy codziennie podlewać przez kilka pierwszych tygodni, a w czasie upałów także zraszać w ciągu dnia. Obie odmiany łatwo się przyjmują. Warto jedynie pamiętać, że o ile tuje nie wymagają szczególnie dużo nawożenia, to wodę bardzo lubią również jako dorosłe drzewa i nie należy o nich zapominać przy podlewaniu ogrodu.  

Kiedy po raz pierwszy przycinamy tuje? 

Pierwsze cięcie wykonuje się najprędzej po roku od posadzenia, na wiosnę jeszcze przed rozpoczęciem okresu wegetacji (marzec) i to tylko wtedy, gdy drzewka przekroczyły już 1,5 m wysokości. Jeśli są mniejsze – dajmy im jeszcze urosnąć.

Obie odmiany – szmaragd i brabant - traktujemy tak samo. Aby tuja się zagęszczała przycinamy jej młode odrosty o połowę lub nawet dwie trzecie (tylko świeże pędy, nie całe drzewko!)

Kolejne cięcie wykonujemy w czerwcu – znów ucinając młode pędy co najmniej o połowę.

Ostatni raz możemy przyciąć tuje w sierpniu – skracamy ją o 2-3 cm. Później już nie należy przycinać, gałązki muszą mieć czas zabliźnić się przed zimą. 

Dlaczego należy przycinać tuje tak często, zamiast zrobić to raz w sezonie przycinając po prostu więcej? Eksperci twierdzą, że ścinanie mocno już zgrubiałych pędów uszkadza roślinę, a także tępi nożyce. 

Czym przycinamy tuje?

Na początku wystarczą ręczne nożyce sekatorowe, które – jak wspominaliśmy wcześniej – należy często ostrzyć. Przy przycinaniu długich żywopłotów przydadzą się już nożyce elektryczne, akumulatorowe lub spalinowe.

Te także powinny być jak najostrzejsze. Szarpanie pędów rani iglaki i może prowadzić do ich osłabienia, a nawet chorób. 

Co robić z obciętymi gałązkami? 

Nie należy ich wrzucać do kompostownika, do którego trafiają też np. skoszona trawa i resztki z kuchni. Gałązki tui zawierają związki żywiczne, które hamują rozkład materii organicznej i zakonserwują nam cały kompost. 

Można je za to składować w osobnym kompostowniku razem z innymi odpadkami ze wszelkich iglaków (szyszki, igliwie, kora). Razem stworzą tzw. kwaśny kompost. Jest on świetnym podłożem dla roślin kwasolubnych, takich jak iglaki, rododendrony, azalie, wrzosy, wrzośce, borówka amerykańska, żurawina i maliny.

Jeśli nie mamy takiego kompostownika, lepiej gałęzie złożyć po prostu do brązowego worka, który wywiezie firma zajmująca się odbiorem odpadów. 


Autorka: Katarzyna Wachowiak