Data modyfikacji:

Rękawice robocze zimowe: jak chronić dłonie przed mrozem?

Zabezpieczenie dłoni w czasie prac to element, którego nie można pominąć. Jak chronić dłonie przed mrozem podczas pracy w ogrodzie, warsztacie czy na budowie? Zobacz, jakie rękawice robocze zimowe wybrać.

rękawice robocze zimowe

Dlaczego zakładać rękawice robocze zimowe?

Choć pokusa rezygnacji z rękawic jest duża, w dłuższej perspektywie może skończyć się przykrymi kontuzjami. W czasie różnego rodzaju prac technicznych dłonie narażone są m.in. na otarcia, uderzenia, wibracje, działanie ładunków elektrostatycznych, wysokich temperatur czy środków chemicznych.

Dodatkowe wyzwanie stanowi rzęsisty mróz. Wówczas należy zabezpieczyć ręce nie tylko przed bezpośrednimi zagrożeniami, ale też niską temperaturą powietrza. Długotrwała praca na mrozie pogarsza zdolności manualne i może być przyczyną odmrożeń palców. Jakie rękawice robocze zimowe wybrać?

Klasy rękawic roboczych na zimę

Podstawowe rękawice robocze zimowe nie muszą spełniać żadnych warunków technicznych. Służą jedynie ochronie przed zimnem, co jest kwestią indywidualnego komfortu. Często są to więc zwykłe rękawiczki wełniane, bawełniane lub popularne wampirki pokryte lateksową powłoką antypoślizgową.

Przeczytaj także: Ubrania robocze, które przetrwają wszystko. Jakie kupić?

Profesjonalne zastosowanie w pracach przemysłowych wymaga jednak spełnienia konkretnych norm. W Polsce wyróżnia się trzy główne klasy rękawic ochronnych:

  • I klasa – niskie ryzyko. W tej klasie znajdują się wszystkie rodzaje rękawic, także te amatorskie. Nie oznacza to jednak, że rękawice robocze zimowe klasy I są niebezpieczne. Często wykonane są z wytrzymałych materiałów i dobrze ochraniają przed skaleczeniami, temperaturą czy środkami chemicznymi. Mogą znajdować się w klasie I ze względu na brak wymaganych badań jakościowych potwierdzających parametry.
  • II klasa – średnie ryzyko. Są to rękawice robocze zimowe o potwierdzonej skuteczności pod kątem ochrony mechanicznej. Nie muszą jednak spełniać wysokich kryteriów chemicznych, termicznych czy elektroizolacyjnych.
  • III klasa – wysokie ryzyko. Specjalistyczne rękawice ochronne, stworzone z myślą o konkretnych branżach, np. dla elektryków, chemików, monterów itd. Ich zadaniem jest przeciwdziałać typowym dla zawodu wypadkom. Mają potwierdzone działanie ochronne. Chronią przed nieodwracalnymi uszkodzeniami ciała, a nawet przed śmiercią, dlatego wymagają skrupulatnych badań w różnych warunkach.

Rękawice robocze zimowe: czym się powinny charakteryzować?

Podstawowe rękawice robocze zimowe są właściwie docieplonymi wersjami klasycznych rękawic. Polarowa lub wełniana warstwa docieplająca zapewnia komfort termiczny i może stanowić dodatkowy bufor zapobiegający otarciom.

W odróżnieniu od rękawic letnich materiały zimowych rękawiczek roboczych znacznie lepiej znoszą niskie temperatury i nie sztywnieją na mrozie. Skórzane rękawice robocze wykonane są często z licowej skóry koziej, która zachowuje swoją elastyczność i nie krępuje ruchów. Wykorzystuje się też tkaniny termoaktywne, gwarantujące dobrą izolację od zimna, nawet po przemoczeniu rękawic.

Jakie rękawice robocze na zimę wybrać?

Dobrej jakości rękawice robocze zimowe muszą spełniać kilka warunków. Powinny być nieprzemakalne, a przy tym paroprzepuszczalne. Zapobiega to przepoceniu dłoni. Dla pełnego komfortu termicznego stosuje się też ściągacz, który zapobiega nasypywaniu się do rękawic śniegu.

Wytrzymałość i odporność na przetarcia uzależniona jest w dużej mierze od konstrukcji rękawicy. Rękawice robocze wykonane z jednego kawałka materiału posłużą zazwyczaj dłużej niż te zszyte z wielu elementów.

Plusem są też dodatkowe wzmocnienia w newralgicznych miejscach, np. na kostkach palców. Dobrym wyborem na zimę są rękawice z nakładką ocieplającą, którą można naciągnąć na palce podczas przerw w pracy ręcznej.

Autor: Szymon Sonik