Marynarki jeździeckie

(8)
  • Filtruj
  • Kategorie
  • Sortuj

Artykuły eksperckie

Jeździectwo jest obiektem zainteresowania coraz większej ilości osób zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Aby jednak rozpocząć swoją przygodę z końmi, należy na samym początku wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Jak więc powinno wyglądać wyposażenie jeźdźca?

Po pierwsze - spodnie do jazdy konnej

Najważniejszym elementem wyposażenia jeźdźca są bryczesy, czyli specjalne spodnie do jazdy konnej. Na siedzeniu oraz wewnętrznych stronach nogawek nie mają one szwów. Posiadają również wzmacniające naszywki ze skóry lub materiału syntetycznego, które zapobiegają otarciom skóry podczas jazdy na koniu.

Po drugie - buty do jazdy konnej

Przed rozpoczęciem jazdy konnej, należy zakupić specjalne buty wykonane ze skóry lub też gumy. Powinny one solidnie przytrzymywać nogę i posiadać długie cholewki, które będą chronić łydki przed otarciem. Choć mogą również wystarczyć zwykłe gumowce, to buty jeździeckie znacznie lepiej będą wyglądać w trakcie jazdy. Gumowce z kolei są niebezpieczne z powodu szerszej podeszwy, która może uwięzić nogę w strzemieniu podczas upadku z konia.

Ochrona głowy

Nie da się ukryć, że ochrona głowy jest najważniejsza. Toczek powinien być podstawowym elementem, które powinno posiadać wyposażenie jeźdźca. Jazda bez niego może stworzyć realne zagrożenie zdrowiu, a nawet życiu. Jeździec bez względu na doświadczenie oraz spokój konia musi posiadać toczek. Co więcej, w większości stajni jazda bez niego jest surowo zabroniona. Nie powinno się również oszczędzać na jego kupnie - im droższy, tym lepiej chroni on głowę.

Rękawiczki chroniące przed otarciem

Wyposażenie jeźdźca to również rękawiczki. Te zapewniają nie tylko lepszy chwyt wodzy podczas jazdy, ale również i chronią ręce przed otarciami. Najwygodniejsze okazują się rękawiczki ze skóry, jednak niższą ceną cechują się rękawiczki z bawełny, które również doskonale wywiązują się ze swojej roli. Zimą z kolei świetnie sprawdzą się rękawiczki wełniane, które - z wiadomych względów - ochronią także przed zimą i, najważniejsze, przed odmrożeniami w trakcie jazdy konnej.