Wykrywacze metali i akcesoria

(1)
  • Filtruj
  • Kategorie
  • Sortuj

Jak działają wykrywacze metali?

Na rynku dostępne są różne wykrywacz metali i akcesoria które mogą ulepszyć, urozmaicić ich działanie. jest to urządzenie, które jak sama nazw mówi wykrywa metale poprzez indukcję elektromagnetyczną. Jest w stanie wykryć obiekt zarówno pod ziemią jak i w różnych obiektach. Jeśli metal znajduje się w obrębie wykrywacza, wykrywacz zasygnalizuje to dźwiękiem bardziej lub mniej natężonym w zależności od odległość. Drugim sygnalizatorem jest igła we wskaźniku, która zaczyna drgać po namierzeniu obiektu. Wykrywacze metali i akcesoria mogą mieć różnorakie zastosowanie. Jedna z najpopularniejszych funkcji to poszukiwanie niewybuchów powojennych , inne zastosowania to różne badania archeologiczne. Bardzo modne się ostatnio stało szukanie starych monet. Wykrywacze stosowane są także w identyfikowaniu przebiegu instalacji ziemnych czy wyszukiwanie elektrycznych przewodów w ścianach.

Typy wykrywaczy metali.

Wyróżniamy trzy różne rodzaje, pierwszy z nich to BFO z angielskiego Beat Frequency Oscillator czyli generator zdudnieniowy. Tu działanie opiera się na wykrywaniu zmian częstotliwości generatorów. Detektor ten charakteryzuje się konstrukcją bardzo prostą a przy tym słabą czułością , wadą jest jednak wrażliwość na zewnętrzne warunki. Drugim typem jest PI z angielskiego Pulse Indicator czyli generator impulsów. Odbierany sygnał jest generowany poprzez cewkę, później zaś odbierane jest echo. Wykrywacz tego typu nie jest w stanie rozróżnić metali. Pobiera on dość dużo prądu, posiada mało funkcji. Trzecim z typów wykrywaczy są wykrywacze VLF, VLF-TR z angielskiego Very Low Frequency. Wykrywacze te pracują na bardzo niskiej częstotliwości w układzie nadajnik-odbiornik. Cewki nadawcze wytwarzają sygnały sinusoidalne. Jeśli w polu cewki nadającej zostanie wykryty metal to sygnał nadawczy zostanie zakłócony przez system odbiorczy. Wykrywacze te mają możliwość wyboru metali, jest to tzw dyskryminacja metalu.

Wykrywacze metali i akcesoria

Jeśli wykrywacze metali to także akcesoria do nich. Na rynku dostępna jest ich pełna paleta poprzez słuchawki, osłony cewki, łopatki. dzięki nim poszukiwanie "skarbów" stanie się atrakcyjniejsze a przede wszystkim skuteczniejsze. Na rynku dostępne są osłony do wykrywaczy metali, torby i plecaki, słuchawki, saperki, sita i noże dla poszukiwaczy, dodatkowe cewki , baterie, akumulatorki, ładowarki i tym podobne. Oczywiście latarki LED-owe, czołowe,turystyczne, wojskowe, dostępne są również preparaty do ochrony ciała przed insektami, co również zaliczane jest do akcesoriów. Na stronach internetowych możemy znaleźć nawet pudełka na znaleziska, monety. Warto zaopatrzyć się w różne atlasy starych monet. To tylko kilka z podstawowych akcesoriów dostępnych do wykrywaczów a przede wszystkim dla odkrywców, pasjonatów.