Wykrywacze metali

(299)
  • Filtruj
  • Kategorie
  • Sortuj

Wykrywacze metali - opinie

Coraz więcej ludzi jest zainteresowanych zakupem wykrywacza do metalu. Choć szukanie z jego pomocą wartościowych rzeczy jest żmudnym zajęciem i często kończy się ono niepowodzeniem, to z roku na rok zwiększa się liczba hobbystów. Podstawą jest wybór dobrego wykrywacza do metalu, bez niego poszukiwania nie mają sensu. Wbrew pozorom, wykrywacze nie posiadają tylko jedynej funkcji. Producenci stosują w nich coraz nowsze rozwiązania, a na komfort użytkowania mają wpływ takie parametry, jak waga urządzenia.

Kupujemy detektor do metalu

Dla kupujących dostępne są urządzenia bardziej lub mniej profesjonalne. Te mniej profesjonalne nie są zbyt dokładne i nie działają na każdym podłożu. Sprawdzą się do poszukiwania płytko ukrytych w piasku monet i mogą urozmaicić nam czas podczas wakacyjnego plażowania. Jeśli jednak chcemy podejść do tematu bardziej profesjonalnie, musimy zwrócić uwagę na to, jakiej jakości sprzęt kupujemy. Detektor do metalu może pracować w jednym z dwóch trybów: statycznym lub dynamicznym. W trybie dynamicznym, wykrywacz zmienia natężenie dźwięku, gdy zbliża się do metalu. Ustaje jednaj w momencie zatrzymania, nawet wtedy, gdy jest blisko metalu. Lepszym rozwiązaniem są detektory statyczne, które mają większy zasięg i pozwalają scharakteryzować dany przedmiot. Podczas zbliżania się do metalu, dźwięk jest ciągły i trwa cały czas. Wymagają jednak regulacji czułości wykrywacza. Może też wybrać urządzenie, które posiada te dwa tryby i korzystać z nich naprzemiennie. Ważny jest również sposób działania, a do wyboru mamy trzy główne grupy wyświetlaczy: impulsowy, dudnieniowy i ze zbalansowaną cewką odbiorczą. Ten ostatni jest najskuteczniejszym rodzajem detektora.

Jaki wykrywacz do metali wybrać?

Kolejnym istotnym parametrem jest zasięg wykrywacza. W zależności od modelu może on wynosić: dla dużych przedmiotów od 1 do 1,5 metra, dla średniej wielkości przedmiotów od 50 do 80 cm, dla małych przedmiotów od 10 do 25 cm. To jaki zasięg ma dany wykrywacz jest uzależnione od sondy. Powinna być ona lekka i na długim wysięgniku, dlatego najlepsze będą sondy ażurowe lub pierścieniowe. Skuteczne będą również też sondy koncentryczne lub typu DD, czyli jedna sonda nałożona na drugą. Ważnym elementem jest jakość kabla od sondy, który najbardziej narażony jest na uszkodzenie, dlatego powinien być dość elastyczny i wytrzymały. Wysięgnik może być w formie stałej lub teleskopowy, który jest łatwiejszy w transporcie, gdyż po złożeniu może być nawet trzykrotnie krótszy. Detektor sygnalizuje wykrycie metalu za pomocą dźwięków, dlatego ważne są dobrej jakości głośniki, które mają donośne brzmienie. Dzięki temu możemy szybko zareagować na wykryty przedmiot.

Najlepsze wykrywacze do metali – parametry i funkcje

Poszukiwanie ukrytych przedmiotów jest długotrwałym zajęciem i trwa często wiele godzin. Ważne jest więc, by waga wykrywacza była dostosowana do naszych możliwości. Im lżejsze urządzenie, tym dłużej będziemy mogli komfortowo z niego korzystać. Aby ten komfort poprawić, możemy również wybrać urządzenie z podłokietnikiem, który pozwala inaczej rozmieścić ciężar wykrywacza. Dodatkowymi funkcjami, które mają wpływ na efektywność detektora są: tryb dyskryminacji, funkcja zerowania i strojenie do gruntu. Tryb dyskryminacji pozwala ustawić tak urządzenie, by pomijało te wykryte przedmioty, które nie są dla nas ważne. Najlepsze wykrywacze metalu będą posiadały nawet 5 trybów dyskryminacji, jednak nawet wtedy nie mamy pewności, że niechciany przedmiot zostanie pominięty. Jeśli będzie składał się on z dwóch metali, to nawet jeśli jest to zwykła puszka, urządzenie nam ją zasygnalizuje. Funkcja zerowania pozwala przywrócić ustawienia czułości na wcześniej ustawiony poziom, co jest przydatne w trybie statycznym urządzenia. Na to czy nasz wykrywacz będzie prawidłowo wykrywał metal ma również wpływ rodzaj podłoża. Zafałszowywać wyniki mogą sole i cząsteczki żelaza znajdujące się w ziemi. Zapobiec temu powinno strojenie do gruntu. W zależności od modelu możemy robić to ręcznie lub urządzenie może zrobić to za nas. Wykrywacz automatycznie wybierze odpowiednie ustawienia, w a najlepsze urządzenia mogą je na bieżąco regulować, podczas zmiany podłoża.