Ubezpieczenia OC i AC

(34456)
 • Filtruj
 • Kategorie
 • Sortuj

Dla kogo jest ubezpieczenie OC i AC?

Każda osoba zakupująca pojazd mechaniczny ma świadomość, że jednym z najważniejszych kroków jest wykupienie ubezpieczenia OC, a nieliczni decydują się na skorzystanie z dodatkowego i nieobowiązkowego ubezpieczenia AC. Jednak dla osób dopiero wchodzących w motoryzacyjny półświatek te skróty mogą wydawać się dziwne, a będąc w ubezpieczalni zalewani są setkami ofert. Co należy wiedzieć, żeby nie zgubić się w gąszczu cudownych propozycji i czym się kierować, aby wybrać ubezpieczenie jak najlepsze dla siebie?

Ubezpieczenie OC – czym jest i ogólne warunki

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Reguluje to ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wraz z późniejszymi zmianami. Głównym zadaniem zakupionego świadczenia jest ochrona posiadacza pojazdu od odpowiedzialności podczas wypadku komunikacyjnego, zapewniając finansową rekompensatę dla osób poszkodowanych. Polisa działa na terenie rajów Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Należy także zaznaczyć, że polisa OC obowiązuje nie tylko podczas poruszania się pojazdem, ale także podczas jego postoju na miejscu do tego wyznaczonym, zatrzymania się z bezpiecznym terenie, rozładunku czy załadunku towaru, a także jeśli szkoda zostanie wyrządzona podczas wsiadania lub wysiadania.

Standardowa umowa zawierana jest na okres dwunastu miesięcy, a kolejną należy podpisać najpóźniej w dniu jej wygaśnięcia. W przypadku nabycia pojazdu za granicą lub w salonie dealer nie zawsze oferuje ubezpieczenie. Polisę można wykupić najpóźniej w dniu jego rejestracji, jednak do tego momentu nie może być wprowadzony do ruchu ulicznego. Jeśli kupujemy pojazd używany, a poprzedni właściciel nie posiada ważnej umowy, trzeba go ubezpieczyć jeszcze w tym samym dniu.

Brak ważnej polisy OC skutkuje karami nałożonymi przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Z roku na rok kwota staje się coraz wyższa. Związane jest to z podnoszeniem kwoty minimalne przez Radę Ministrów. Najwyższa opłata dotyczy kierowców, którzy nie posiadają polisy dłużej niż 14 dni. 20% pełnej stawki zapłacą osoby, które nie posiadają ubezpieczenia do 3 dni od wygaśnięcia umowy, a 50% właściciele pojazdów bez świadczenia od 4 do 14 dni.

Sytuacje, w których Towarzystwo Ubezpieczeń wypłaci i nie wypłaci ubezpieczenie z polisy OC.

Wykupując ubezpieczenie OC często zastanawiamy się, czy w faktycznej sytuacji zagrożenia dla pojazdu polisa zostanie wypłacona. W telewizji często słyszy się o sprawach nierozstrzygniętych przez długie lata. Istnieje jednak wiele stałych czynników, które szczegółowo rozważa Towarzystwo Ubezpieczeń, a każdy kierujący powinien brać je pod uwagę :
 • - szkoda powstała z nieumyślnej winy kierującego lub w wyniku ingerencji osoby trzeciej;
 • - sprawca szkody jest nieznany;
 • - szkoda wyrządzona została wskutek anomalii pogodowych;
 • - doszło do zderzenia z leśnym zwierzęciem lub innym gatunkiem;
 • - kierujący ma wykupioną opcję „all risk”, która chroni przed każdym rodzajem uszkodzenia pojazdu;
 • - pojazd został zniszczony lub skradziony.
Należy także pamiętać o tym, że każda firma ma dodatkowo indywidualny pakiet ubezpieczeń, który upoważnia kierującego do ubiegania się o wypłatę odpowiedniej kwoty polisy. Kiedy już wiemy, w jakich sytuacjach możemy starać się o wypłacenie odszkodowania, należy też zaznaczyć, co sprawia, że Towarzystwo Ubezpieczeń może odmówić wypłaty kompensaty :

 • - szkoda nie została stwierdzona przez zakład;
 • - uszczerbek związany z zanieczyszczeniem lub skażeniem środowiska naturalnego;
 • - za przewożone, opłacone towary. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy za szkodę odpowiada pojazd inny niż ten, który transportuje ładunek;
 • - szkody wyrządzone umyślnie przez właściciela, współwłaściciela i osoby mu najbliższe.

Zakład Ubezpieczeń może żądać zwrotu wypłaconego ubezpieczenia w momencie, kiedy:
 • - zostanie stwierdzone, iż szkoda została wywołana umyślnie lub kierowca był pod wpływem alkoholu, środków odurzających czy leków psychotropowych;
 • - uciekł z miejsca wypadku lub zdarzenia drogowego;
 • - stał się posiadaczem pojazdu wskutek kradzieży lub nielegalnego handlu;
 • - kierujący nie posiadał odpowiednich uprawnień. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dochodzi do ratowania ludzkiego życia lub pościgu za osobą, która popełniła przestępstwo.
Jak wybrać najkorzystniejsze ubezpieczenie OC?
Dla każdego posiadacza pojazdu najważniejsza jest jak najmniejsza kwota ubezpieczenia. Ciężko dziwić się osobom poszukującym oszczędności. Po raz kolejny rząd planuje zwyżki ubezpieczeń, a osoby płacące kilkaset złotych za polisę, zmuszone są do zapłaty świadczenia w wysokości ponad tysiąca złotych. Należy też pamiętać, że składka składce nierówna i zależy to od kilku czynników :
 1. 1. roku produkcji pojazdu;
 2. 2. pojemności silnika;
 3. 3. miejsca zamieszkania;
 4. 4. wieku właściciela pojazdu;
 5. 5. roku, w którym wydane zostało prawo jady;
 6. 6. zniżek lub zwyżek za szkodliwość.

Oferty indywidualnych ubezpieczeń

Ponadto, aby wybrać ofertę indywidualnie dobraną pod każdą osobę, należy wziąć pod uwagę kilka innych ważnych aspektów:
 • - Porównanie ofert ubezpieczycieli: Pomimo wielu podobieństw między ofertami, różnica w kwocie może wynieść od kilkunastu do kilkuset złotych. Zakres ubezpieczenia jest zagwarantowany ustawowo, stąd nie należy się obawiać, że tańsza polisa nie będzie zawierać wszystkich gwarantów. A przegląd szerokiego wachlarza ofert dostępnych na polskim rynku jest obowiązkowy.
 • - Opinie o Towarzystwie Ubezpieczeniowym: W dobie rozwoju internetu bardzo łatwo można sprawdzić wiarygodność i rzetelność agencji ubezpieczeniowej. Jeśli w większości przeważają negatywne, ale wiarygodne opinie, lepiej wybrać droższą ofertę. Istnieje wtedy pewność, że wybierzemy przejrzystą umowę i gwarancję wykonalności usługi.
 • - Zakres oferowanego ubezpieczenia: Chociaż zakres ubezpieczenie OC jest zapisany w ustawie, zakłady ubezpieczeń mogą dodać od siebie bardzo ciekawe dodatki. Trzeba także pamiętać, że sposób użytkowania pojazdu wpływa na ryzyko wystąpienia kolizji. Przy bardzo szerokim wyborze dodatkowych ubezpieczeń czy pakietów należy zastanowić się, ile z nich faktycznie przyda się nam podczas podróży, a które tylko niepotrzebnie obciążą portfel.
 • - Zielona karta: Bardzo często w związku z wykupieniem podstawowego ubezpieczenia agencje ubezpieczeniowe proponują wyrobienie za darmo zielonej karty. Jest odpowiednikiem ubezpieczenia OC i obowiązuje podczas podróży do krajów spoza Unii Europejskiej. Jeśli kierunkiem podróży jest wschodnia granica, poleca się wziąć tę opcję pod uwagę.
 • - Pakiety promocyjne: Pakiety promocyjne łączą się zazwyczaj przy wykupieniu ubezpieczenia OC z AC. Istnieje możliwość przeniesienia zniżek z jednej usługi na drugą lub oszczędzenia kilkuset złotych.
 • - Zniżki i ulgi za bezszkodową jazdę: Osoby posiadające bezszkodową historię użytkowania pojazdu, a także posiadające prawo jazdy kilka lat mogą spodziewać się sporych zniżek na ubezpieczenie. Początkujący kierowcy także mogą znaleźć dla siebie odpowiednią ofertę.