Turbiny wiatrowe

(2)
  • Filtruj
  • Kategorie
  • Sortuj

Artykuły eksperckie

Turbina wiatrowa, co to jest?

Turbiny wiatrowe rozpoznawalne również pod nazwą silniki wiatrowe, wieże wiatrowe, generatory lub siłownie wiatrowe. Turbiny wiatrowe to urządzenie, którego zadaniem jest zmiana energii kinetycznej wiatru na mechaniczną pracę, pod postacią ruchów obrotowych wirnika. Czasem nieprawidłowo nazywane są elektrownią wiatrową, jednak pojedynczy silnik wiatrowy to tylko element całej elektrowni, w której skład wchodzi kilkanaście takich turbin.

Turbiny wiatrowe- jakie mamy rodzaje?

Generatory wiatrowe dzieli się ze względu na zależność ustawienia osi wirnika w turbinie. Wyróżniamy turbiny z pionową osią obrotu i tu podział dodatkowy na poszczególne typy: rotorowe Savoniusa, karuzelowe, bębnowe, Darrieusa oraz typu tornado. Drugi rodzaj to turbiny tzw. śmigłowe z poziomą osią obrotu i tu również wyróżniamy typy jednopłatowe, dwupłatowe, trójpłatowe oraz wielopłatowe.

Jak działają turbiny?

Generatory wiatru z poziomą osią obrotu posiadają wirnik, który składa się z łopat oraz piasty, umieszczona jest ona w przedniej części gondoli, tak by ustawiona była na wiatr. Do głównego wału utrzymywanego przez łożyska, przymocowany jest wirnik. Energię obrotów przenosi wał, poprzez przekładnie tejże energii wprost do generatora, a tam przekształca ją w elektryczną energię. Jednak ta zasada nie jest identyczna w każdym typie turbin. Najczęściej stosowane są teraz turbiny śmigłowe trójpłatowe, te o poziomej osi obrotu z wirnikiem, który ustawiony jest "na wiatr", wirnik zamocowany jest również w gondoli, a wszystko mieści się na wieży.

Jakie są wady i zalety turbin wiatrowych?

Zaletą turbin wiatrowych jest tzw. czystość ekologiczna, czyli brak spalania oraz emisji gazów do naszej atmosfery. Drugim bardzo ważnym aspektem jest fakt że wiatr się nigdy "nie wyczerpie", a więc jest to źródło energii odnawialnej w odróżnieniu do innych surowców, np. gazu czy węgla. Jest to także niewątpliwie energia darmowa. Paradoksem jest fakt , że dzięki takim elektrowniom dbamy o środowisko ale jednak szkodzimy w innych aspektach. Turbiny wiatrowe zazwyczaj sytuowane są w miejscach wietrznych, wtedy jedynie są najbardziej opłacalne. Wybierane miejsca na turbiny to takie, w których notuje się najwięcej dni wietrznych oraz największą prędkość wiatru. Jednak by warunki wietrzne były spełnione, turbiny musza być dostatecznie wysokie, więcej niż 45 metrów. I tu pojawiają się wady i problemy dotyczące transportu takich elementów do miejsc gdzie zostaną zamontowane. Transport jest problematyczny ze względu na gabaryty, zazwyczaj zostają przewożone w nocy, gdzie ruch jest mniej natężony a dodatkową wada jest koszt takiego transportu. Turbiny mogą również niekorzystnie wpływać na przyrodę i tu przykładem są zaburzone ścieżki migracji ptactwa, bardzo dużo ptaków ginie uderzając w urządzenie.