Stacje parowe i generatory pary

(209)
  • Filtruj
  • Kategorie
  • Sortuj

Stacje parowe - opinie

Artykuły eksperckie

Prasowanie z użyciem pary staje się coraz bardziej popularne, ponieważ jest efektywniejsze niż prasowanie z wykorzystaniem zwykłego żelazka. Na rynku istnieją urządzenia wykorzystujące wytwarzanie pary podczas prasowania, które zasadniczo dzielimy na dwie kategorie. Pierwsza to stacje parowe, natomiast druga - żelazka wyposażone w generator pary, przez niektórych producentów w skrócie określane jako generatory pary, chociaż termin ten nie jest precyzyjny, gdyż w istocie jest zamienną nazwą pierwszej kategorii.

Czy warto kupić stację parową?

Urządzenia reprezentujące pierwszą z wyżej wymienionych grup jeszcze przed kilkoma laty były na wyposażeniu głównie zakładów krawieckich, obecnie coraz częściej pojawiają się one w naszych domach i mieszkaniach. Co je wyróżnia? Po pierwsze budowa i zasada działania. W stacji parowej zbiornik na wodę znajduje się w oddzielnym pojemniku wraz z podgrzewaczem, który zamienia ją w parę. Następnie specjalnym przewodem jest ona tłoczona do żelazka, wobec czego wywiew pary jest nieprzerwany i ma silne natężenie. Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne dla tych, którzy dużo i często prasują. Stacje parowe działają wydajniej niż zwykle żelazka, czy żelazka parowe, niemniej jednak są też od nich droższe. Decydując się na kupno tego typu urządzeń warto zwrócić uwagę na następujące parametry:

  • moc – decyduje o tym, w jakim czasie po włączeniu stacja będzie gotowa do pracy,
  • ciśnienie pary – to ważna właściwość, która wpływa na efektywność pracy urządzenia,
  • strumień pary – oznacza ilość pary, jaka jest wytwarzana w ciągu 1 minuty,
  • pojemność zbiornika na wodę – im bardziej pojemny zbiornik, tym dłuższe prasowanie bez konieczności robienia przerw.

A może wystarczy nam generator pary?

Żelazka wyposażone w generator pary posiadają korpus ze zbiornikiem na wodę, która po włączeniu urządzenia jest podgrzewana do temperatury wrzenia, wytwarzając parę. Po naciśnięciu właściwego przycisku jest ona uwalniana poprzez otworki znajdujące się w stopie żelazka. W przypadku niektórych modeli żelazek uderzenie pary jest wyjątkowo silne, ale jak już wspomniano na wstępie, nie należy ich mylić z kategorią generatory pary, które są zastępczym określeniem stacji parowych. Do zalet żelazek parowych z wbudowanym generatorem pary zaliczyć możemy m.in. małe gabaryty i wielość praktycznych funkcji. Ponadto cena takich urządzeń jest znacznie niższa od tych z bardziej zaawansowaną technologią.

Polecane generatory pary

Wśród generatorów pary, cieszących się największą popularnością wymienić możemy: