quilt - Śpiwory

(6)
  • Filtruj
  • Kategorie
  • Sortuj
Aby cieszyć się błogim snem pod namiotem nad jeziorem czy na campingu, potrzebujemy odpowiedniego sprzętu. Istotna rolę na takim wyjeździe odgrywa to, jaki śpiwór zabierzemy ze sobą.

Jaki śpiwór będzie najlepszy na podróż?

Na rynku dostępne są śpiwory z puchowym oraz sztucznym wypełnieniem. Jak wiadomo, puch jest najlepszym izolatorem znanym człowiekowi, a do tego jest lżejszy niż wypełnienie syntetyczne. Jedyny problem z puchem jest taki, że kiedy zamoknie, traci całkowicie swoje właściwości izolacyjne, a do tego bardzo długo się suszy. Dlatego też śpiwory wypełnione puchem najlepiej sprawdzą się na wyprawach, gdzie będą duże mrozy, a prawdopodobieństwo, że śpiwór nam zamoknie jest niewielkie. Porządny śpiwór puchowy będzie miał wypełnienie od 700 CUI. Śpiwory z ociepleniem sztucznym – primaloftem będą doskonale się sprawdzały w warunkach wilgotnych. Jedynym minusem jest to, że są one znacznie cięższe i zajmują więcej miejsca po spakowaniu. Jeżeli chodzi o kształt śpiwora, to najpopularniejsze są te w kształcie mumii (zwężane wokół stóp i z kapturem). Oczywiście kształt ten odgrywa istotna rolę, ponieważ im mniejsza objętość wewnątrz, tym łatwiej ją ogrzać. Na rynku dostępne są też śpiwory prostokątne, jednak są one przeznaczone na mniej wymagające noclegi. Przy wyborze śpiwora kluczową rolę odgrywa to, w jakich temperaturach planujemy go używać - śpiwór na wakacyjne wypady pod namiot będzie się znacznie różnił od tego na zimowe górskie wyprawy. Ponadto warto zwrócić uwagę na dodatki, które oferują producenci śpiworów: kaptur – przez głowę ucieka ciepło, więc zawsze warto, by był, listwa termiczna zapobiegająca uciekaniu ciepła, kołnierz termiczny – również zapobiega utracie ciepła, kieszeń na drobiazgi/telefon, zamki – najlepiej, aby były dwubiegunowe, na przykład takie, które umożliwiają spięcie dwóch śpiworów razem. Pamiętajmy, że zupełni inny śpiwór będzie odpowiedni dla rosłego mężczyzny, inny dla drobnej kobiety, a jeszcze inny dla dziecka.

Ceny śpiworów zaczynają się już od 70 złotych, a dochodzą nawet do kilku tysięcy złotych. Zasada jest prosta: im śpiwór przeznaczony do niższych temperatur, tym cena wyższa. Warto jednak mieć świadomość, że sen odgrywa w naszym życiu bardzo istotna rolę i na pewno każde nocowanie poza domem będzie o wiele bardziej udane, jeśli obudzimy się wypoczęci i nie zmarzniemy w nocy, a kupując porządny śpiwór możemy być pewni - posłuży nam przez długie lata.