Rolki 42

(60)
  • Filtruj
  • Kategorie
  • Sortuj

Artykuły eksperckie

Ładna pogoda oraz dodatnie temperatury sprzyjają aktywności na świeżym powietrzu. Jogging, gra w piłkę, czy też jazda na rowerze to tylko nieliczne atrakcje, jakie czekają na nas „w terenie”. Ponadczasową rozrywką dla całej rodziny, ale również dla grupki przyjaciół są rolki.

Rodzaje rolek
Najpopularniejszym podziałem może być oddzielenie rolek od łyżworolek. Te pierwsze stanowią małe dwuślady, w których kółka rozłożone są na podeszwie na kształt prostokąta. Dzięki takiemu rozwiązaniu zdecydowanie łatwiej jest utrzymać równowagę. Drugą opcją są łyżworolki, w których koła ułożone są w jednej linii. Model ten umożliwia osiągnięcie znacznie większych prędkości.
Kolejny podział rolek wynika z ich zastosowania. Zatem jeśli pragniemy sprawić naszemu dziecku sprzęt, który będzie rósł razem z nim, zdecydujmy się na rolki regulowane.
Dla dorosłych, do standardowego wykorzystania odpowiednim rozwiązaniem będą rolki rekreacyjne. Sprzęt ten powinien być wykorzystywany na płaskiej i w miarę prostej powierzchni. Nie osiągniemy w nich wielkich prędkości, jednak charakteryzują się dobrym trzymaniem stopy oraz świetną wentylacją.
Również wielbiciele hokeja znajdą dla siebie odpowiedni model. Niezależnie od tego, czy jestem amatorem, czy też zawodowcem, warto zastanowić się nad zakupem rolek hokejowych. Charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością oraz zwrotnością, a ponadto są bardzo stabilne.
Jeśli lubisz poszaleć na swoich rolkach, zdecyduj się na te freestylowe, które są połączeniem dwóch powyższych rodzajów. Charakteryzują się niezwykłą wytrzymałością, ale jednocześnie lekkością, dzięki czemu możemy wykonywać rozmaite akrobacje bez obawy o zniszczenie rolek. Dodatkowym rozwiązaniem mogą być również rolki agresywne. W odróżnieniu od poprzednich modeli posiadają zdecydowanie mniejsze kółka. Rodzaj ten pozwala nam na swobodne skakanie po rampach oraz podjazdach.

Parametry rolek
Najważniejszym elementem rolek są ich kółka, czyli cześć napędowa. Spotkamy się z kółkami poliuretanowymi, plastikowymi oraz kauczukowymi. Jednak jeśli zależy nam na wytrzymałości oraz dobrych parametrach jezdnych zdecydujmy się na pierwszą opcję.

Jak dobrać rolki
Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na rozmiar rolek. Niestety nie zawsze będzie on tożsamy z rozmiarem standardowych butów. By być pewnym, że zakupione przez nas rolki będą odpowiedniej wielkości, warto jest uprzednio odrysować na kartce papieru naszą stopę, maksymalnie przylegającą do podłoża. Następnie należy zmierzyć odległość pomiędzy punktami najbardziej wysuniętymi na długości stopy. Pomiaru warto dokonać również dla drugiej stopy. W ten sposób uzyskujemy długość stopy, którą możemy sugerować się podczas zakupu rolek.
Kolejnym wyznacznikiem powinno być dla nas wykorzystanie rolek. Tym samym zastanówmy się, do czego chcemy je wykorzystywać. Jeśli jesteśmy pasjonatami, którzy lubią różnorodne aktywności, może warto pomyśleć o zakupie więcej niż jednego rodzaju.

Producenci rolek
Na polskim rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów rolek. Najtańsze modele możemy kupić już za około 50 złotych. Najdroższe natomiast to już wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.
Najbardziej uznane firmy, często polecane przez specjalistów to: Rollerblade, K2 oraz Powerslide. W rolkach nie liczy się oczywiście marka tylko dobra zabawa. Warto jednak pamiętać, że często cena wiąże się z jakością.

Akcesoria do rolek
Warto zadbać, by czas na rolkach był w pełni bezpieczny, zatem wyposażmy się w dodatkowe akcesoria, które mogą się do tego przyczynić. Pamiętajmy zatem o kupnie kasku oraz ochraniaczy (usztywniacz na nadgarstki, ochraniacze na kolana i łokcie).