Hager Akcesoria elektryczne

(3501)
  • Filtruj
  • Kategorie
  • Sortuj

Artykuły eksperckie

Rozwój branży enegetycznej spowodował, że elektryczność przenikła do wszystkich materii naszego życia. Dziś nie potrafimy sobie wyobrazić jakby wyglądały nasze mieszkania, domy, zakłady pracy, szkoły, sklepy czy przedszkola bez stałego zasilania prądu. Elektryczność jest wszechobecna i funkcjonowanie bez niej byłoby niemożliwe. Zastanówmy się zatem jakie akcesoria elektryczne są niezbędne w każdym gospodarstwie domowym.
Pierwsze, które przychodzą na myśl to wszelkiego rodzaju kable. Cała instalacja elektryczna oparta jest na różnych przewodach, złączkach i kablach. Sprzęt, który posiadamy będzie w pełni sprawny dopiero po podłączeniu do prądu, na przykład telewizor, lodówka, pralka czy suszarka do włosów. Bez kabla przedmioty te są bezużyteczne.
Pozostałe akcesoria elektryczne oprócz kabli i przewodów to wszelkiego rodzaju gniazdka elektryczne. Zasadniczo dzielimy je na dwa rodzaje gniazdka z uziemieniem lub bez uziemienia oraz gniazdka pojedyńcze lub podwójne. To takie najczęściej goszczą w naszych domach. Zapewniają one stały dostęp do prądu poprzez umieszczenie w nich kabla z wtyczką.
Pozostałe akcesoria elektryczne, które spotkamy w każdym mieszkaniu to przełączniki światła, potocznie zwane kontaktami. Wybór takich artykułów jest ogromny, a asortyment tego typu stale poszerzany o różne nowości. Kilkanaście lat temu dominowały gładkie kontakty w kolorze białym. Dziś zdecydowanie częściej wybierane są satynowe w kolorze srebrnym lub złotym.
Pozostałe akcesoria elektryczne o których warto wspomnieć to przedłużacze. Są to odcinki przewodu elektrycznego, które zwiększają zasięg między gniazdkiem a urządzeniem pobierającym prąd. Przedłużacze mają różne zastosowanie, moc oraz izolację. Powszechnie przyjmuje się, że te tak zwane przedłużacze domowe są najmniej odporne. Trzeba chronić je przed wilgocią i promieniowaniem słonecznym. Isnieją także inne rodzaje przedłużaczy mające zastosowanie w gospodarstwach domowych. Można tu wymienić między innymi przedłużacze komputerowe czy ogrodowe.
Jak widać akcesoria elektryczne są niezbędne w codziennym życiu. Raz kupione będą nam służyć latami do momentu awarii lub zwarcia. Nie ryzykujmy i zawsze używajmy tych akcesorii w zgodzie z ich przeznaczeniem. Przecież nikt z nas nie chciałby zostać porażony prądem, zwróćmy zwłaszcza uwagę na odpowiednie zabezpieczenie ich przed dziećmi.