Pozostałe akcesoria akwarystyczne

(25194)
  • Filtruj
  • Kategorie
  • Sortuj

Artykuły eksperckie

Jak uatrakcyjnić swoje akwarium?

Zakładając zbiornik akwarystyczny większość z nas ma na celu stworzyć piękny, do złudzenia przypominający taki, jak ten w naturze żywy organizm, zamknięty w szklanej oprawie, który będzie cieszyć oko domowników. W jaki sposób uatrakcyjnić jego wygląd poza barwnymi zwierzętami wodnymi czy roślinnością? Jak pielęgnować żyjące w naszym akwarium organizmy?

Lampy oświetleniowe

Lampy umieszczane w pokrywie naszego zbiornika to na ogół, tzw. Świetlówki bądź lampy LED występujące w różnych rozmiarach oraz mocach. Istotnym jest, aby dobrać takie światło, które będzie nie tylko dobrze podkreślać wybarwienie naszych ryb, ale także pozwoli roślinom na prawidłowy wzrost. Sprawdzając parametry techniczne lamp dobrze zwrócić uwagę do jakiego rodzaju akwarium przeznaczone jest dane światło (słodkowodne bądź morskie). Dzięki temu dobierzemy sprzęt najbardziej odpowiedni dla naszego zbiornika.

Czyszczenie

Gdy nasze akwarium jest ustawione w miejscu narażonym bezpośrednio na działanie promieni słonecznych, na wewnętrznych szybach zaczną pojawiać się, tzw. glony. Są to rośliny powstałe na skutek zbyt wysokiej temperatury w zbiorniku oraz intensywnego nasłonecznienia. Aby nasz zbiornik prezentował się zawsze jak najlepiej, pozostałe akcesoria akwarystyczne oferują mechaniczne narzędzia, takich jak czyściki magnetyczne. Występują w wielu rozmiarach, więc łatwo dobrać najlepszy do wielkości naszego akwarium. Zasada działania jest bardzo prosta, tzn. jedną część przyczepiamy po wewnętrznej stronie szyby, a drugą po stronie zewnętrznej, dokładnie naprzeciwko. Dzięki magnesom, które przyciągają się wzajemnie możemy poruszać czyścikiem nie mocząc przy tym rąk.

Części zamienne

Niestety, każdy sprzęt elektryczny z czasem się zużywa. Ale nie zawsze oznacza to zakup całego urządzenia, bo często po sprawdzeniu konkretnych elementów okazuje się, że wystarczy wymienić zepsutą część. Taki problem rozwiązują pozostałe akcesoria akwarystyczne. Możemy zaopatrzyć się w zasilacze do filtrów i napowietrzaczy, gąbki do filtrów, różnego rodzaju regulatory przepływu czy brzęczyki.

A co położyć pod naszym zbiornikiem?

Postawienie akwarium bezpośrednio na szafce bywa ryzykowne, gdyż wiąże się z możliwością uszkodzenia mebla lub pęknięcia akwarium, gdy pod nim znajdą się drobne kamyki czy piasek. Dlatego warto zakupić matę pod akwarium, która jest wykonana z gęstej pianki. Takie maty dostępne są w wielu rozmiarach. Pozostałe akcesoria akwarystyczne pozwalają na bezpieczne ustawienie zbiornika.
Dzięki tego rodzaju wyposażeniu możemy jeszcze lepiej zadbać o swój mały kawałek naturalnego piękna.