Świetliki dachowe

(27)
  • Filtruj
  • Kategorie
  • Sortuj
Nowoczesne okna dachowe to najskuteczniejszy sposób na optymalne doświetlenie poddasza -przepuszczają nawet do 50 % więcej światła od okien pionowych. Umożliwiają przewietrzenie poddasza oraz zapewniają widok na zewnątrz. Jest to element coraz częściej stosowany w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym.

Czym różnią się modele okien dachowych?

Wyróżniamy kilka rodzajów okien dachowych – klasyfikuje się je ze względu na sposób otwierania się (wielkość okna zależy od tego, jaki kąt nachylenia ma połać dachowa - im dach jest bardziej stromy, tym okno powinno być krótsze): okna uchylne - skrzydło nie wchodzi do wnętrza, a oś obrotu znajduje się w górnej krawędzi ramy okna, okna uchylno – obrotowe - mają dwie osie obrotu, posiadają wielofunkcyjne klamki, łączą właściwości okien obrotowych i uchylnych, okna uchylno – przesuwne – uchylają się od 30 do 60 stopni, skrzydło okna nie wchodzi do pomieszczenia a unosi się do góry lub w bok, okna wysokoosiowe – oś umieszczona w 3⁄4 wysokości skrzydła, podczas obrotu nie wchodzi do pomieszczenia i można przez nie wyglądać w pozycji stojącej, okna obrotowo – klapowe – skrzydło unosi się do kąta 30 stopni. W przypadku tych ostatnich najlepiej montować je na dachach o małym kącie nachylenia. Umożliwiają one uniesienia skrzydła do kąta 45 stopni oraz obrót skrzydła do 180 stopni. Wśród okien dachowych wyróżniamy także modele rozwieralne – okna wyłazowe (wyłazy dachowe) - skrzydło otwiera się o kąt 90°, mają konstrukcję klapową otwieraną na bok – w lewą lub prawą stronę, okna do zespoleń (na przykład okna kolankowe) - montowane pod standardowym oknem dachowym, przedłużenie okna połaciowego w dół, balkony dachowe - dwuskrzydłowe okno do mieszkań na poddaszu, które po otwarciu tworzy balkon, otwiera się pod kątem 45 stopni, elementy doświetlające - przeszklenia dachowe, które można łączyć z oknami dachowymi. Jeżeli chodzi o materiał, z których wykonane są okna to najbardziej popularne są okna PCV i okna drewniane.

Oferta dostępna w tej kategorii jest bardzo bogata, jednak producentów okien dachowych jest zaledwie kilku. Okna dachowe najlepiej zaplanować już na etapie projektowania domu, wtedy bez problemu wkomponujemy je w konstrukcje dachu, będziemy mogli nawet zaplanować lokalizację klamki i idealnie dobierzemy rozmiar oraz rodzaj okna dachowego. Wybierając okna dachowe pamiętajmy, aby wziąć pod uwagę funkcjonalność, energooszczędność oraz bezpieczeństwo użytkowe i antywłamaniowe. Ceneo.pl oferuje okna dachowe takich: Artens, Dobroplast, Fakro czy Magnetic.