Lutownice

(568)
  • Filtruj
  • Kategorie
  • Sortuj

Lutownice - opinie

Każdy mężczyzna od czasu do czasu majsterkuje. W każdym domu, zdarza się, że przez zerwane kabelki lub przewody, przestaje działać gniazdko, lub ulubione słuchawki. Zdecydowanie lepiej uszkodzony przedmiot naprawić, niż kupić nowy,albo odwiedzać serwis czy wzywać fachowca. Co bezwzględnie musi się znaleźć też w walizce każdego elektryka? Lutownica!

Czym jest lutownica?

W każdej lutownicy, możemy wyróżnić trzy podstawowe elementy:
  • Uchwyt - zwany kolbą
  • Część grzejną
  • Grot - bezpośrednio operujący lutem
Urządzenie to, dzięki części grzewczej, topi spoiwo a następnie przy jego pomocy łączy dwa elementy metalowe. Spoiwo, używane powszechnie do lutowania, to cyna.

Jakie rodzaje lutownic możemy spotkać?

Lutownica oporowa / grzałkowa To najpopularniejsze i najprostsze z używanych urządzeń. Zasilane bezpośrednio z gniazdka, elektryczną grzałką. Jej prosta budowa i niewielkie rozmiary są bardzo wygodne, jednak nie nadają się do bardziej skomplikowanych prac, ponieważ sposób zasilania nie pozwala na regulację temperatury, czy używkowanie w miejscu, gdzie nie mamy dostępu d gniazdka. Wybierana raczej do prostych prac. Lutownice oporowe należą do jednych z najtańszych urządzeń. Lutownica transformatorowa Wysoka temperatura uzyskiwana jest tutaj dzięki przepływowi prądu o dużym natężeniu przez drut, który tworzy jednocześnie ich grot. Nadaje się z powodzeniem do lutowania grubych kabli i dużych elementów. Co za tym idzie lutownica transformatorowa nie jest urządzeniem precyzyjnym. Dodatkowo również nie posiada możliwości regulacji temperatury, przez co nie nadaje się do wykonywania delikatniejszych prac. Niestety, jest również dość ciężka. Lutownica akumulatorowa Jak sama nazwa wskazuje wyróżnia ją mobilność. Najczęściej spotykane są lutownice z wbudowanym akumulatorem litowo - jonowym oraz ładowarką. Są idealne wszędzie tam, gdzie możemy nie mieć dostępu do gniazdka, na przykład do prac samochodowych, lub terenowych. Wydajność akumulatora, zależy oczywiście od jego pojemności. Lutownica akumulatorowa, ma swój tańszy zamiennik, jakim są bezprzewodowe lutownice bateryjne, jest to jednak rozwiązanie zdecydowanie mniej ekonomiczne. Stacja lutownicza W tym wypadku, mamy do czynienia z urządzeniem, które wyróżnia się zdecydowanie większą precyzją od mniejszych zamienników. Dzięki temu, nadaje się do pracy zawodowej. Idealnie nada się też do lutowania mniejszych i delikatniejszych elementów. Jak sama nazwa wskazuje, oprócz urządzenia lutującego, mamy stację lutowniczą czyli zasilacz, który czuwa nad temperaturą - jej wysokością oraz stałością. Stacja lutownicza posiada przewód, do którego podłącza się kolbę. Większe, profesjonalne stacje lutownicze, posiadają możliwość podłączenia więcej niż jednej kolby a każda z nich, może pracować w danym momencie na temperaturze o innej wysokości. Urządzenie to, jest tak bardzo precyzyjne, ponieważ bardzo często posiada wymienne groty, które możemy bez problemu zmieniać, dostosowując je do lutowanego materiału oraz jego wielkości. Co ciekawe, w zależności od producenta, urządzenia te, mają możliwość dokupienia dodatkowych rączek, grotów oraz innych akcesoriów, które z powodzeniem, pomogą nam stworzyć idealnie dostosowany do naszych potrzeb zestaw lutowniczy.

Jak wybrać lutownicę dla siebie?

Oczywiście wybór idealnej lutownicy, zależy od celów, do jakich chcemy jej użytkować, czy chcemy lutować elementy większe, czy mniejsze oraz z jaką częstotliwością będziemy używać urządzenia. Jeśli potrzebujemy unarzędzia do prac amatorskich a lutujemy kilka razy w roku, wystarczy nam spokojnie lutownica za kilkadziesiąt złotych, o nie za dużej mocy. Najprostszy sprzęt powinien nam starczyć na lata. Jeśli lutujemy często, różnorodne elementy, o różnej grubości i wielkości, lub kiedy używamy lutownicy w pracy zawodowej, najlepszym wyborem będzie stacja lutownicza. Jest to urządzenie, które posłuży nam przez długie lata i pozwoli z czasem skompletować zestaw lutowniczy idealnie dostosowany do naszych potrzeb. W prawdzie zapłacimy nieco więcej, jednak należy pamiętać, że jest to inwestycja na lata. W wyborze może nam też pomóc przejrzysty panel wyboru na ceneo.pl. Po lewej stronie ekranu, dostosujemy parametry naszych oczekiwań cenowych a opinie innych użytkowników wyłonią dla nas najbardziej niezawodne egzemplarze.