Lornetki Wstrząsoodporne

(37)
  • Filtruj
  • Kategorie
  • Sortuj

Lornetki - opinie

Artykuły eksperckie

Mogłoby się wydawać, że w dzisiejszych czasach lornetka jest przyrządem zupełnie zbędnym, jednak jak się okazuje - miłośników obserwowania dzikich ptaków czy gwiazd na niebie wciąż nie brakuje.

Rodzaje lornetek

Przed zakupem odpowiedniej lornetki warto zastanowić się nad jej przeznaczeniem - oferta producentów jest tak ogromna i zróżnicowana, że nie ma najmniejszego problemu z dopasowaniem lornetki pod konkretne potrzeby. Możemy wybierać spośród lornetek myśliwskich, astronomicznych, teatralnych, morskich, przeznaczonych do obserwacji ptaków czy dedykowanym dzieciom. Lornetka myśliwska to przyrząd nie tylko dla myśliwych. Zaspokoi potrzeby wszystkich, którzy pragną obserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Lornetki myśliwskie posiadają dobre przybliżenie, układ pryzmatów oraz szerokość pola widzenia. Lornetki astronomiczne to sprzęt wymarzony dla tych, którzy kochają wypatrywać gwiazd na niebie. Przy tego typu lornetkach duże znaczenie ma średnica obiektywu (minimalna jej wartość powinna wynosić 80 mm). Lornetka teatralna, inaczej zwana też operową, powinna swobodnie mieścić się w torebce czy kieszeni. W tego typu urządzeniach przybliżenie nie musi być tak duże jak we wcześniejszych modelach – ważniejszy jest jej rozmiar. Lornetka morska charakteryzuje się pełną wodoszczelnością, dzięki czemu nie zaparuje one na przykład podczas obserwacji w deszczu. Lornetki morskie są nieco droższe od tradycyjnych. Kolejnym typem są lornetki przeznaczone do obserwacji ptaków – urządzenia te mają parametry zbliżone do tych myśliwskich – ważne, by wygodnie leżały w dłoni i pozwalały na obserwację przez dłuższy czas. Producenci lornetek oprócz standardowych parametrów oferują też rozmaite technologie jak na przykład: noktowizja (niezbędna w trakcje nocnych obserwacji), lornetki termowizyjne (wyłapują pasma energii cieplnej), produkty z dalmierzem laserowym (posiadają funkcję pomiaru odległości), czy lornetki cyfrowe pozwalające nagrywanie filmów. Modele dostępne w tej kategorii wyposażone są w zróżnicowaną średnicę (od 6 do 100 mm) i z różne powiększenie (od 08 x do nawet 180 x).

Ceny lornetek wahają się od około 70 złotych do nawet kilku tysięcy złotych. Wszystko w zależności od naszych preferencji. Wśród produktów dostępnych w tej kategorii dostępne lornetki wielu znanych i cenionych producentów, takich jak: Braun, Bilora, Bresser, Carl Zeiss, Eschenbach BSA czy National Geographic.