Kwietniki

(238)
  • Filtruj
  • Kategorie
  • Sortuj

Artykuły eksperckie

Dobrze utrzymane i wyeksponowane rośliny doniczkowe są ozdobą każdego pomieszczenia. Zapewniają odpoczynek dla oczu, poprawiają jakość powietrza, a uprawianie ich może być ciekawym, odprężającym hobby. Wydzielone miejsce na zieleń w domu jest niezwykle ważne, gdy mieszkanie nie posiada balkonu lub jest położone w mało zadrzewionej okolicy. Sympatycy flory znajdą na Ceneo.pl wszystko, co pomoże im z odpowiednio uporządkować domową roślinność i stworzyć unikalną kolekcję kwiatów doniczkowych.

Kwietniki - donice

Najprostszy i najmniej kłopotliwy sposób utrzymywania roślin. Donice ozdobne to dobre rozwiązanie dla wyeksponowania pojedynczych kwiatów. Mogą to być wyjątkowe okazy ze względu na wielkość lub niezwykłą rzadkość występowania. Świetnie sprawdzają się także w pomieszczeniach biurowych, gdzie ozdoby muszą mieć bardziej użytkowy, neutralny charakter. Są odporne na różne warunki atmosferyczne, więc poradzą sobie także na balkonie i tarasie. W okresie wiosny i lata można w nich urządzić mały ogródek z ziołami. Ich kolorystyka wzornictwo są tak różnorodne, że łatwo dopasować je do każdego wystroju.

Stojaki na kwiaty

Dawniej obowiązkowy element mieszczańskiego domu. Stojak na kwiaty może pełnić podobną funkcję jak donica - eksponuje pojedynczą roślinę. Jeżeli jest wysoki, będzie odpowiedni dla roślin o pokroju pnącym, które potrzebują przestrzeni dla liści. Niektóre stojaki, wykonane z drewna, przypominają wyglądem meble, więc mogą stanowić integralną część wyposażenia nawet klasycznie urządzonego pokoju. Ci, którzy kochają kwiaty, ale mają niewielką przestrzeń, mogą wybrać piętrowy stojak na kwiaty, który pomieści nawet kilkanaście donic. Metalowe obręcze umieszczone są piętrowo wokół wysokiego na ponad 250 cm rdzenia. Dzięki temu cały domowy ogród zmieści się na niewielkiej przestrzeni, a ułożone rośliny od sufitu do podłogi będą główną atrakcją pomieszczenia. Wyzwaniem może być jednak podlewanie kwiatów na wyższych poziomach. Dlatego nie jest to dobre rozwiązanie dla osób starszych lub mających problem z poruszaniem. W takim wypadku lepiej wybrać łatwo dostępny, niższy stojak.

Zewnętrzne kwietniki

Te większe dają przestrzeń do pomysłowego łączenia różnych gatunków roślin, dzięki czemu nawet posiadacze jednego kwietnika, będą mieli namiastkę prawdziwego ogrodu. Kwietnik drewniany lub plastikowy przeznaczony jest do ekspozycji roślin na zewnątrz budynku - na tarasie lub balkonie. Te przypominające kształtem skrzynkę na kwiaty mogą być także ozdobą szerokiego parapetu. Można w nich uprawiać nie tylko rośliny doniczkowe, ale także zioła lub warzywa na domowy użytek. Osoby z dużą przestrzenią mogą zaopatrzyć się także w regał na kwiaty! Pomieści on kilkanaście doniczek lub skrzynek z sadzonkami, a w okresie zimowym z łatwością pomieści wszystkie ogrodnicze akcesoria i puste donice.

Wewnętrzne kwietniki

Do wnętrz przeznaczone są delikatniejsze, ażurowe kwietniki, które zrobione są z metalu, drewna lub rattanu. Przybierają one fantazyjne kształty, które zadowolą nawet najbardziej wymagających klientów. Poza designem różnią się one także sposobem mocowania oraz ilością miejsc na kwiaty. Dla małych przestrzeni odpowiednie będą te przeznaczone na jedną donicę. Nie zajmują dużo miejsca, a pozwalają ładnie wyeksponować bardziej okazałe rośliny. Kwietniki ścienne oraz te przytwierdzane do sufitu, które zawiesza się na haku, są idealne dla kwiatów o długich pnączach. Czasem to także jedyne rozwiązanie dla mieszkań, gdzie nie ma miejsca na wolnostojące stojaki lub stawianie kwiatów na półkach i parapetach.