Kombajny Wrocław

(25)
  • Filtruj
  • Kategorie
  • Sortuj

Artykuły eksperckie

Kombajny są to maszyny używane w rolnictwie, które służą do zbioru wszelkich roślin uprawnych. Ponadto kombajn może mieć także zastosowanie przy wydobyciu węgla kamiennego w kopalni. Jest to tak zwany kombajn górniczy, który wykonuje jednocześnie kilka operacji między innymi urabia, ładuje i transportuje kopalinę węglową.
Kombajny rolnicze są to maszyny, które ze względu na przeznaczenie możemy podzielić na następujące rodzaje. Najbardziej popularny jest tak zwany kombajn zbożowy. W skrócie można powiedzieć, że jego praca polega na koszeniu i młóceniu. Jest wykorzystywany do zbioru zbóż takich jak pszenica, żyto, owies czy jęczmień. Ponadto może być także używany przy zbiorach kukurydzy, słonecznika, rzepaku oraz grochu.
Innym rodzajem kombajnów rolniczych są te, które zastąpiły tradycyjne kopaczki do ziemniaków. Są to kombajny ziemniaczane, które są wykorzystywane do wykopywania bulw, a następnoe oddzielania ich od kamieni oraz różnych zanieczyszczeń. Można je wykorzystywać także przy zbiorach marchewki, cebuli czy pietruszki.
Kolejnym rodzajem kombajnów są te, które wykorzystywane są przy zbiorach buraków. Taki kombajn buraczany ma za zadanie ogławiać buraki z liści i rozdrabniać je, a także jednocześnie wykopywać korzenie i oczyszczać je.
W rolnictwie wykorzystuje się również tak zwany kombajn do zbioru roślin sadowniczych, głównie jagodowych oraz warzyw. Przykładem może być kombajn do zbioru malin, borówki, porzeczek, ogórków, cebuli czy kapusty. Istnieje także specjalny kombajn wykorzystywany do siewu oraz sadzenia drzew owocowych oraz truskawek. Natomiast rzadkością jest kombajn używany przy zbiorach wiśni oraz jabłek.
Pojawienie się pierwszego kombajnu rolniczego w 1834 roku spowodowało, że prace rolnicze stały się o wiele bardziej lżejsze, a.przede wszystkim wydajniejsze. Początkowo przy pracach polowych używano kombajnów ciągnietych za pomocą mułów oraz koni. Później pojawiły się kombajny z wbudowanymi maszynami parowymi. Dzisiaj kombajn jest na tyle nowoczesną maszyną, że posiada własny napęd oraz umieszczony z przodu mechanizm tnący. Raczej trudno byłoby sobie wyobrazić współczesne rolnictwo bez takiej maszyny jak kombajn. Niestety nie jest to tania maszyna i na jej kupno mogą sobie pozwolić tyklo nieliczni.