Kamery cyfrowe

(284)
 • Filtruj
 • Kategorie
 • Sortuj

Kamery cyfrowe - opinie

Pierwszą kamerę ręczną mogącą jednocześnie zapisywać i odtwarzać obraz wynalazł Polak Kazimierz Prószyński, który w 1894 roku skonstruował pleograf. Było to urządzenie pozwalające automatycznie zapisywać filmowany obraz na taśmie celuloidowej. Przez ponad 100 lat kamery bardzo się zmieniły. Początkowo obraz był utrwalany na taśmach celuloidowych. Taśmy te były zawodne, a obraz trzeba było wywoływać w ciemni fotograficznej. Jakość obrazu bardzo odbiegała od współczesnej, a obróbka filmu była czasochłonna. W II połowie XX wieku nastąpiła rewolucja, najpierw analogowa, potem cyfrowa. Pierwszą istotną zmianą był wynalazek kasety VHS. Obraz zapisywał się na taśmie magnetycznej umieszczonej w kasecie. Filmy można było oglądać dzięki odtwarzaczom kaset. Jednak wciąż jakość filmu pozostawiała wiele do życzenia. W końcu skonstruowano współczesne kamery z cyfrowym zapisem obrazu na uniwersalnych nośnikach pamięci, pozwalających na odczytywanie obrazu w samej kamerze, a także w innych urządzeniach np. w komputerze.

Jak działa kamera cyfrowa?

Jak działają współczesna kamera cyfrowa? W skrócie, obraz padający przez obiektyw kamery jest przetwarzany za pomocą matrycy na sygnał elektryczny zapisywany w pamięci kamery. Matryca to malutka płytka krzemowa z elementami światłoczułymi i filtrami, która potrafi zamienić obraz na impulsy elektryczne i zapisać go na nośniku pamięci. Nośnikami mogą być dyski twarde albo karty pamięci. Na rynku konsumenckim najpopularniejsze są pamięci typu SD i SDHC. Są to pamięci wielokrotnego zapisu, mogące pomieścić tysiące zdjęć, do tego pozwalają na odczyt danych na popularnych urządzeniach elektronicznych, jak komputery czy smartfony.
Obecnie w kamerach stosuje się dwa standardy matryc CCD i CMOS. W kamerach konsumenckich częściej spotykamy matryce CMOS. Z kolei kamery z CCD lepiej spisują się podczas nagrywania przy słabszym świetle czy też nocą, stąd wykorzystywane są np. w monitoringu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kamery cyfrowej

 • Obiektyw – najbardziej istotny element od którego zależy jakość zdjęć. Zoom cyfrowy jest łatwy w obsłudze, ale nie zapewni takiej jakości zdjęć jak zoom optyczny.

 • Rodzaj wykorzystywanego nośnika pamięci - dyski twarde mają bardzo dużą pojemność, ale są droższe. Pamięci typu karta SD mają mniejszą pojemność, ale są tańsze i bardziej uniwersalne.

 • Ekran - wszystkie współczesne kamery posiadają ekrany typu LED, coraz częściej są to ekrany dotykowe. Ważne, aby ekran miał odpowiednią jasność, zapewniającą dobrą widoczność podczas słonecznych dni. Należy jednak pamiętać, że im większy i jaśniejszy ekran, tym większe zużycie baterii.

 • Stabilizator obrazu - aby wyeliminować drganie obrazu związane z nagrywania "z ręki" stosuje się w kamerach stabilizację cyfrową czyli elektroniczną albo stabilizację optyczną, przez zastosowanie odpowiedniego obiektywu. Drugie rozwiązanie jest lepsze jakościowo, ale znacznie droższe.

 • Rozdzielczość kamery - spotykamy kamery od rozdzielczości SD 768 x 576 pikseli po UHD 3840 x 2160 pikseli.

 • Nie można zapomnieć o pojemnym akumulatorze, który zapewni pracę bez częstego ładowania i uchroni nas od nagłego zakończenia nagrywania filmu.

Kamera bezprzewodowa

Kamera bezprzewodowa to kamera pozwalająca na przekazywanie obrazu na odległość za pomocą technologii Wi-Fi. Kamera taka może znajdować się w odległości nawet kilkaset metrów od urządzenia rejestrującego obraz. Dlatego znajdują one zastosowanie w telewizji przemysłowej CCTV popularnie zwanej monitoringiem wizyjnym. Spotykamy je praktycznie wszędzie: w budynkach mieszkalnych, sklepach, biurach, na ulicach czy na parkingach. Kamera bezprzewodowa cyfrowa pozwala w przeciwieństwie do analogowej na przesyłanie obrazu bez zakłóceń powodowanych przez inne urządzenia elektroniczne.

Rodzaje kamer bezprzewodowych

 • Kamery kompaktowe, które można stosować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Popularne ze względu na wymienną optykę.

 • Kamery kopułowe stosowane wewnątrz pomieszczeń, zwłaszcza tam, gdzie chcemy, żeby nie było widać, w która stronę jest zwrócony obiektyw.

 • Kamery tubowe przystosowane do pracy w trudnych warunkach, często wyposażone w LED IR co pozwala na pracę w całkowitej ciemności.

 • Kamery obrotowe pozwalające na obracanie w poziomie i w pionie, zapewniające duży obszar pokrycia.