Słuchawki gamingowe

(66)
  • Filtruj
  • Kategorie
  • Sortuj

Gaming - opinie

Artykuły eksperckie

Słuchawki gamingowe to przydatne akcesoria dla każdego amatora gier komputerowych oraz niezbędne wyposażenie profesjonalnego gracza. Umożliwiają korzystanie w pełni z warstwy audio gier oraz ułatwiają komunikację między graczami w przypadku rozgrywek online. Słuchawki dla gracza powinny być wygodne, ponieważ wiele osób spędza liczne godziny, zajmując się komputerową rozrywką, oraz zapewniać wysoką jakość dźwięku i komfortowe korzystanie z mikrofonu.

Jakie słuchawki gamingowe wybrać?

Słuchawki do odtwarzania muzyki i komunikacji zostały wprowadzone do powszechnej sprzedaży w pierwszej połowie XIX wieku. W 1969 r. zaczęły być produkowane lekkie słuchawki piankowe. Ich wytwórca była niemiecka firma Sennheiser. Pod koniec XX wieku na rynku pojawiły się słuchawki bezprzewodowe, które znacznie ułatwiły korzystanie z tego sprzętu, a w 1995 firma Sony rozpoczęła sprzedaż słuchawek wyciszających. Od 2001 roku produkuje się słuchawki douszne: ich produkcję zapoczątkowała firma Apple, nieco później powstały też pierwsze słuchawki gamingowe bluetooth.

Słuchawki gamingowe rodzaje

Słuchawki gamingowe, czyli połączone z mikrofonem słuchawki przeznaczone ściśle dla graczy komputerowych, pojawiły się na rynku w 2017 roku. Zostały wyprodukowane przez szwedzką firmę Xtrfy. W 2019 roku rozpoczęto sprzedaż słuchawek z technologią śledzenia ruchów głowy. Obecnie w sklepach z elektroniką i sprzętem komputerowym dostępne jest bardzo wiele modeli słuchawek dla graczy, zarówno przewodowych, jak i bezprzewodowych: i profesjonalny gracz, i amator z pewnością headset odpowiedni dla siebie.

Słuchawki bezprzewodowe gamingowe

Słuchawki gamingowe sprzedawane są w wersji przewodowej lub bezprzewodowej. Bezprzewodowe są wygodne, ponieważ pozwalają uniknąć problemów z plączącymi się przewodami; sprawdzają się one zwłaszcza podczas gry na konsoli. Wadą bezprzewodowych słuchawek dla graczy jest jednak wysoka cena, a także fakt, że mogą się wyładować w najmniej spodziewanym momencie, uniemożliwiając dalszą rozgrywkę. Przewodowe słuchawki gamingowe można kupić w wersji na USB lub ze złączem mini jack. Ich niewątpliwą zaletą jest niezawodność: raz podłączone do komputera, będą działały, czerpiąc z niego energię.

Konstrukcja słuchawek

Gracze wybierają najczęściej słuchawki do gier nauszne lub wokółuszne. Te douszne mogą być niewygodne i szybko powodować zmęczenie. Najczęściej oferowanym typem słuchawek gamingowych są duże słuchawki gamingowe nauszne. Charakteryzują się różnym stopniem przepuszczalności powietrza: ze względu na ten parametr wyróżnia się słuchawki otwarte, półotwarte i zamknięte.

Modele otwarte dobrze przepuszczają powietrze, dzięki czemu korzystanie z nich jest bardzo przyjemne, a dźwięk jest wysokiej jakości, ale takie modele niezbyt dobrze pełnią funkcję izolującą od otoczenia. Dużo lepiej izolują modele zamknięte, natomiast długotrwałe korzystanie z nich może być męczące. Kompromisem jest zakup słuchawek półotwartych, które łączą stosunkowo dobrą izolację zewnętrznych dźwięków z właściwą cyrkulacją powietrza.

Kupując słuchawki dla gracza, warto zwrócić szczególną uwagę na jakość dźwięku. Do jak najpełniejszego odbioru wirtualnej rzeczywistości zaprojektowane zostały słuchawki z efektem dźwięku przestrzennego: real surround lub virtual surround. Alternatywą jest headset stereo.

Najpopularniejsi producenci słuchawek dla graczy komputerowych

  • 🎧 Sennheiser
  • 🎧 Logitech
  • 🎧 Creative
  • 🎧 Kingston
  • 🎧 Razer
  • 🎧 Genius.

Słuchawki do gier z mikrofonem czy bez?

Mikrofon jest ważnym elementem słuchawek gamingowych: umożliwia rozmowy z innymi graczami, powoduje też, że słuchawki mogą być używane także do innych, poza grami, celów, np. do rozmów prywatnych i służbowych przez różnorodne narzędzia umożliwiające komunikację online.

Mikrofon może być wbudowany w konstrukcję słuchawek, umieszczony na kablu lub znajdować się na specjalnym, wysuwanym ramieniu. Wbudowany mikrofon występuje najczęściej w słuchawkach bezprzewodowych . Taka opcja jest wygodna, nie zapewnia jednak najwyższej jakości wyłapywania dźwięku, podobnie działa mikrofon umieszczony na kablu.

Najlepiej sprawdzają się pod tym względem słuchawki gamingowe z mikrofonem zewnętrznym, który umożliwia regulację ramienia z mikrofonem względem ułożenia ust. Takie headsety polecane są zwłaszcza osobom, które często grają online ze znajomymi.