Fingerboard i fingerbike

(6)
  • Filtruj
  • Kategorie
  • Sortuj
Jeśli jeździsz na desce albo BMX’ie czy uprawiasz jakikolwiek inny sport ekstremalny to chcesz ćwiczyć jazdę każdego dnia. Tak poznajesz nowe tricki, spotykasz się z ludźmi i spędzasz fajnie czas na mieście. Problem zaczyna się, gdy pogoda od kilku dniu nie dopisuje, a ty chcesz w końcu wyjść z domu. Masz świadomość, że woda i deszcz mogą zniszczyć nawet najlepszego gripa.

Początki fingersportu

Z takim samym problemem musiał zmierzyć się jeden z Amerykanów na początku lat 90-tych minionego wieku. Wpadł wtedy na pomysł, że przecież może ćwiczyć nowe tricki na miniaturowej desce, którą będzie jeździł palcami dłoni. Pierwszy „fingerboard” był zrobiony z kartonu, podobnie jak skatepark do jazdy. Po pewnym czasie pomysł tak spodobał się innym skaterom, że fingerboard i fingerbike stały się popularne na całym świecie.

Co to jest fingerboard?

W skrócie jest to zminiaturyzowana dokładna kopia pełnowymiarowej deskorolki, na której wykonujemy różne tricki i ewolucje przy użyciu palców na miniaturowych przeszkodach. Są to m. in. Rampy, schody czy poręcze – czyli miejsca wykorzystywane w standardowej jeździe.
Miniaturowa deska ma długość około 10cm i szerokość od 2,5 do 3cm, w zależności od rodzaju i gustu jeżdżącego. Może być wyposażona w dwa typy trucków: regular lub wide. Wybór zależy od szerokości samego decka.

Budowa fingerboardów

Na rynku mamy większy wybór jeśli chodzi o wybór fingerboard i fingerbike, podobnie jak w deskach pełnowymiarowych. I tak poza skateboardem do jazdy wyczynowej znajdziemy fiszki czy longoardy. Typowy fingerboard jest zbudowany z takich elementów jak:
•Deck – czyli blat, który powinien być wykonany z drewna. Wiele osób samodzielnie wykonuje blaty z forniru lub okleiny. Na wierzchniej części znajduje się grip, czyli powierzchnia o właściwościach przyczepnych, aby palce nie ześlizgiwały się podczas wykonywania tricków.
•Trucki – elementy, do których przyczepione są po dwa kółka na stronę. Plastikowe bądź metalowe
•Koła – wykonane z bardzo różnych materiałów. Wyposażone w łożyska do wygodniejszej jazdy.
•Elementy montażowe – czyli wszystkie śrubki, podkładki i nakrętki, które składają fingerboard w jedną całość.
Fingerbike to zminiaturyzowany rower wykonany z plastiku, ale wyposażony w gumowe koła, aby zwiększyć przyczepność oraz sterowność podczas jazdy palcami na różnego typu rampach i przeszkodach.
Sport jakim jest jazda na fingerboard i fingerbike daje rozrywkę na wiele godzin. Na świecie istnieją kluby, które zrzeszają skaterów, aby dzielić się swoimi postępami i filmikami, na których pokazują jak wykonują różne tricki. Jest to dużo bezpieczniejsza forma skatingu niż standardowa jazda na mieście.