Ekspandery i gumy

(1087)
  • Filtruj
  • Kategorie
  • Sortuj
Ćwiczenia fizyczne są potrzebne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, a ich różnorodność sprawia, że każdy może wybrać taki rodzaj ćwiczeń, który sprawia mu przyjemność i jest zgodny z możliwościami jego organizmu. Zazwyczaj musimy mieć też akcesoria, które umożliwiają aktywność fizyczną. Jednymi z najtańszych akcesoriów, a jednocześnie zapewniających duże możliwości, są gumy i ekspandery do ćwiczeń.

Ekspandery a gumy treningowe

Ćwiczenia z oporem, który stawiają gumy i ekspandery, są bardzo popularne. Możemy wykonywać je w domu, a same akcesoria zajmują mało miejsca, więc nie ma problemu z ich przechowywaniem. Możemy zabrać je ze sobą na każdy wyjazd i dzięki temu nie przerywać naszych treningów. Wiemy jak ważna jest systematyczność dla osiągnięcia efektów. Ćwiczenia wzmacniają cały organizm i poprawiają naszą kondycję. Przydadzą się również wtedy, gdy chcemy zlikwidować zbędne kilogramy lub cellulit. Ćwicząc z obciążeniem możemy skupić się na konkretnych mięśniach, a opór na nie wywierany jest przez cały czas, co daje lepsze efekty. Możemy wymodelować konkretne części ciała, pośladki, uda lub ramiona. Guma do ćwiczeń to po prostu kawałek rozciągliwej taśmy, która może mieć różną szerokość, grubość i długość. Ekspander różni się od niej tym, że na końcach rozciągliwej gumy lub metalu znajdują się uchwyty. Ćwiczenie z nim może być więcej łatwiejsze dla początkujących osób. Uchwyty można ściągać i dokładać kolejne sprężyny lub gumy, intensyfikując w ten sposób nasz trening. To czy wybierzemy gumę czy ekspander, zależy od naszych osobistych preferencji. Nie są to drogie przyrządy i nie zajmują dużo miejsca, dlatego możemy sobie pozwolić na stosowanie ich zamiennie.

Jak wybrać gumy do ćwiczeń?

Przeglądając ofertę gum do ćwiczeń, na pewno każdy zwrócił uwagę na różnorodność kolorów. Nie mają one tylko funkcji estetycznej, ale również mówią o tym, jakiego rodzaju jest dana guma. Nie jest to jednak oznaczenie uniwersalne i każdy producent samodzielnie ustala, jakie obciążenie jest oznaczone przez konkretny kolor w jego produktach. Należy sprawdzić więc jak to wygląda w przypadku danego producenta. Przy wyborze gumy do ćwiczeń, najważniejszy jest opór jaki ona stawia. Ogólna zasada jest taka, że im szersza i grubsza guma, tym trudniej ją naciągnąć. Wybór odpowiedniej gumy dla nas, jest uzależniony nie tylko od stopnia naszego zaawansowania w ćwiczeniach, ale również od tego, jakie ćwiczenia wykonujemy. W związku z tym, najlepiej mieć kilka różnych gum, które możemy stosować zamiennie, w zależności od tego, którą partię ciała np. ćwiczymy. Guma o szerokości 13 mm będzie stawiać mały opór, około 9 kg. Gumy o szerokości od 22 mm do 45 mm będą stawiać średni opór, do 35 kg. Największy opór, do nawet 70 kg, stawiają gumy z przedziału 64-83 mm. Różnica w cenie pomiędzy poszczególnymi taśmami do ćwiczeń wynika z materiału, z których je wykonano. Najbardziej trwałe są gumy lateksowe, mniej wytrzymałe będą mieszkanki lateksu ze zwykłą gumą.

Ekspandery i taśmy do ćwiczeń

Ekspandery to bardziej skomplikowane narzędzia do ćwiczeń, dlatego też dostępnych jest więcej różnych modeli. Do wyboru mamy klasyczny ekspander z uchwytami i rozciągliwymi elementami, ekspander w formie koła do treningów pilates oraz ekspander w formie ósemki, którego linki w środkowej części są złączone. Przy wyborze tradycyjnego ekspandera musimy zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału go wykonano. Ekspander z metalowymi sprężynami jest krótszy i mniej rozciągliwy, dlatego lepszym wyborem wydaje się ekspander gumowy. Można go o wiele bardziej rozciągnąć, a w niektórych modelach możliwa jest również wymiana elementów gumowych. Możemy wtedy dostosować opór jaki stawia ekspander do ćwiczenia jakie wykonujemy, zyskujemy kilka produktów w jednym. Aby ćwiczenia z ekspanderem przynosiły efekty, powinniśmy dobrze dobrać jego długość. Jest ona uzależniona nie tylko od ćwiczeń jakie wykonujemy, ale również od naszego wzrostu i rozpiętości ramion. Zbyt długi ekspander będzie nieefektywny, gdyż nasze mięśnie nie będą poddane odpowiedniemu napięciu.