Drzwi zewnętrzne 90 cm Przeszklone

(4)
  • Filtruj
  • Kategorie
  • Sortuj

Artykuły eksperckie

Drzwi zewnętrzne są nie tylko rodzajem zabezpieczenia przed ewentualnymi włamaniami. Są również, a może nawet przede wszystkim elementem ozdobnym domu. Wrotami, przez które wpuszczamy gości i w których często żegnamy się z bliskimi. Jednak jak wybrać najlepsze drzwi zewnętrzne?

Elementy drzwi zewnętrznych
Podstawowym elementem drzwi są oczywiście skrzydła, które mogą być wykonane z różnorodnych materiałów. Istotnym jest również, kierunek, w którym dane drzwi mają się otwierać. W skład zestawu do montażu wchodzą również: ościeżnica, zawiasy oraz próg.
Ościeżnica jest to innymi słowy rama, na której montowane jest skrzydło drzwi. Najdrobniejszym, jednak ważnym elementem są również zawiasy. To one decydują o odpowiednim wypoziomowaniu drzwi. Pamiętajmy przy ich wyborze o odpowiedniej wytrzymałości.
Progi w drzwiach zewnętrznych mogą stanowić element zestawu montażowego, a także mogą być oddzielnie zamawiane, tak by dostosować do indywidualnych potrzeb.

Parametry drzwi zewnętrznych
Wymiary drzwi zewnętrznych są podstawowym wyznacznikiem ich zakupu. To one decydują o tym, czy będziemy mieli problem z wniesieniem większych mebli, a także ze swobodnym wejściu do mieszkania. Minimalna szerokość drzwi wejściowych powinna wynosić około 90 cm, natomiast ich wysokość powinna przekraczać 2 metry.
Decydując się na montaż drzwi pamiętajmy, że podane wymiary są to parametry skrzydeł. Tym samym do wmurowania ościeżnicy powinniśmy przygotować otwór o kilka centymetrów większy.
Kupując drzwi zwróćmy również uwagę na współczynnik przenikania ciepła. Warto zadbać by czynnik ten był niższy niż 2,6W/(m2*K) dla całych drzwi. Niestety często producenci podają różne współczynniki dla konkretnych części skrzydeł drzwi, na co powinniśmy zwrócić również uwagę.
Jeśli mieszkamy blisko ulicy lub gwarnego skweru, sprawdźmy także poziom izolacyjności akustycznej. Wartość ta podawana jest w dB – im wyższa wartość tym mniej hałasu będzie zakłócało spokój naszego domowego ogniska. Dodatkowo możemy zwrócić uwagę, czy drzwi zewnętrzne wyposażone są w uszczelki oraz czy mamy do czynienia z modelem przylgowym (czy posiadają wcięcie, które powoduje, że po zamknięciu drzwi, cześć skrzydła zachodzi na ościeżnicę, natomiast część wychodzi poza nią).

Materiał drzwi zewnętrznych
Drzwi zewnętrzne mogą być zbudowane z PCV, aluminium, drewna lub stali. Pierwsze z nich są z reguły dodatkowo wzmacniane przez elementy aluminiowe lub sklejkę. Dodatkowo wypełniane są materiałem termoizolacyjnym – z reguły styropianem, włóknem szklanym lub wełną mineralną. Jest to najtańszy rodzaj drzwi zewnętrznych, niezwykle lekki, ale jednocześnie mniej wytrzymały.
Drzwi aluminiowe charakteryzują się większą wytrzymałością oraz dobrymi parametrami cieplnymi, dzięki zastosowaniu materiałów termoizolacyjnych.
Klasycznym oraz eleganckim rozwiązaniem są drewniane drzwi zewnętrzne. Modele tego typu są stosunkowo ciężkie oraz masywne. Jednak często firny nie tworzą w pełni drewnianych produktów, gdyż byłyby one trudne do otwierania. Drzwi tego typu zalecane są do wnęk lub zadaszonych wejść, ponieważ mogą być wrażliwe na warunki atmosferyczne.
Drzwi zewnętrzne stalowe nie są wykonane w pełni ze stali. Ich środkową część stanowią z reguły płyty oraz materiały termoizolacyjne, natomiast ich obiciem są płaty stali. Modele tego typu są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo niektóre produkty mają możliwość wymiany zewnętrznego panelu. Tym samym możemy swobodnie zmieniać kolor drzwi, bez potrzeby ich całkowitej wymiany.
Dodatkowo każdy model może zawierać ciekawe przeszklenia, które uatrakcyjnią wygląd naszych drzwi, a także umożliwią podejrzenie, kto znajduje się po stronie zewnętrznej.

Wybór drzwi zewnętrznych
Zakup drzwi wejściowych z pewnością nie jest łatwą decyzją. Poza wspomnianymi cechami musimy pamiętać również o swoich możliwościach finansowych. Oczywiście możemy zdecydować się na zakup najtańszych modeli za około 300 złotych, lecz warto zastanowić się też nad modelami z nieco wyższej półki, które zapewnią nam lepszy komfort oraz poczucie bezpieczeństwa.