Dalmierze i drogomierze

(459)
  • Filtruj
  • Kategorie
  • Sortuj

Dalmierze i drogomierze - opinie

Dalmierze i drogomierze służą do pomiarów odległości. Ich wybór na rynku jest bardzo szeroki. Przed zakupem warto dobrze przemyśleć do czego dokładnie będziemy potrzebować tego sprzętu. Należy przede wszystkim opowiedzieć sobie na pytanie czy będzie on wykorzystywany do codziennej pracy czy tylko do sporadycznego przeprowadzania pomiarów.
Bez względu na to, który dokładnie rodzaj sprzętu planujemy zakupić, niezwykle ważna będzie waga i wielkość urządzenia. Oczywiście dla osoby korzystającej z niego często i zawodowo, poręczność i wytrzymałość będzie o wiele ważniejsza niż dla kogoś dokonującego pomiarów tylko „od święta”.
Szukając odpowiedniego dalmierza laserowego, którym zmierzymy – bez konieczności ruszania się z miejsca – odległość do danego punktu, przy użyciu promienia laserowego, warto zwrócić uwagę jaką precyzję pomiaru ma dane urządzenie i na jaką odległość może mierzyć. Oczywiście wraz ze wzrostem zasięgu sprzętu zmniejszać się będzie jego precyzja. Jeżeli planujemy pomiary o każdej porze dnia i nocy i bez względu na warunki atmosferyczne, należy sprawdzić czy dany model nam na to pozwoli. Nie każde urządzenie będzie także przeznaczone do pracy na zewnątrz. Ostatnią istotną cechą, którą powinien posiadać dalmierz laserowy jest możliwość dokonywania zapisów przeprowadzonych pomiarów i możliwość ich późniejszego zgrania na komputer w interesującym nas formacie.
W przypadku zakupu drogomierza, który wymaga prowadzenia po mierzonej powierzchni, a więc nie jest odpowiedni do pomiarów na odległość i który jest urządzeniem większym od dalmierza, warto sprawdzić czy istnieje możliwość jego złożenia, ułatwiająca jego późniejszy transport. Przy okazji można sprawdzić również czy producent dołącza odpowiedni pokrowiec. Podczas użytkowania ważne też będzie czy ma on wygodny i ergonomiczny uchwyt oraz regulowaną długość rączki, którą można dostosować do swojego wzrostu. Wiele modeli posiada hamulec, który znacznie ułatwia pomiary. Dla wygody mierzenia istotne będzie również umiejscowienie licznika, pozwalające na wygodne kontrolowanie wyników.
Dalmierz optyczny, podobnie jak laserowy, umożliwia pomiary na odległość. Zazwyczaj urządzenie to łączy w sobie oprócz dalmierza również funkcję lornetki, co zwiększa jego użyteczność. Przy zakupie warto sprawdzić wszystkie parametry, a więc m.in. jaka jest szerokość pola widzenia oraz ile razy powiększa obraz. Niejeden dostępny na rynku model dalmierza optycznego pozwala na pracę w nocy, a obsługiwać go można jedną ręką, co znacznie podnosi komfort użytkowania.
Przy wyborze omawianej wyżej aparatury nie można zapominać o jeszcze jednej istotnej kwestii, chociaż może nie aż tak ważnej jak wszystkie omówione wyżej. Mowa o wyglądzie zewnętrznym urządzenia. W dzisiejszych czasach, w których coraz większą uwagę zwracamy na nowoczesnych design wszystkich używanych przez nas sprzętów, także przy zakupie dalmierza czy drogomierza, nie możemy całkowicie pominąć tego zagadnienia.